Prezidentské voľby v USA asi vyhrá Donald Trump

Autor: Monika Albertiová | 13.7.2016 o 13:00 | Karma článku: 5,96 | Prečítané:  1386x

Prezidentské voľby v USA prebehnú 8. novembra 2016. O prezidentské kreslo sa pobijú Hillary Clintonová a Donald Trump. Prieskum Pew Research dáva 51-percentné šance Clintonovej, zatiaľ štyridsaťdva percent pre Trumpa. Zatiaľ.

Musíme si uvedomiť, že prieskumy verejnej mienky takto ďaleko od volieb nemajú veľkú výpovednú hodnotu. U tak polarizujúcich osôb ako je Trump a Clintonová zvlášť. Podľa môjho názoru sa stane americkým prezidentom Donald Trump.

Trump má nastavenú výbornú kampaň. Vyjadruje sa k dôležitým témam, naposledy sa vyhlásil za „kandidáta právneho poriadku“. Využil na to snajperskú streľbu v Dallase, pri ktorej zahynuli piati policajti.

Prezentuje sa ako rázny líder, ktorý populisticky vyhlasuje, že na hraniciach s Mexikom postaví vysoký múr alebo zakiže vstup moslimom do USA, lebo sú to teroristi. Hlavným posolstvom jeho kampane je slogan „Make America Great Again“- Urobme Ameriku znova skvelou.

Hilary Clintonová stelesňuje politiku, z ktorej sú už mnohí ľudia unavení, to je dôvod, prečo má šancu vyhrať prezidentské voľby Trump. Nacionalizmus a antidemokratizmus začínajú byť populárne už aj v Amerike. Hlasovanie Veľkej Británie naštrbilo krehkú európsku jednotu. A Európou sa šíri nacionalizmus rýchlosťou blesku. Nacionalistické tendencie silnejú po Maďarsku a Poľsku už aj v Chorvátsku. Vo Francúzku by víťazstvo protiamerickej a proruskej Marine Le Pen v prezidentských voľbách v roku 2018 bolo ďalším krokom k likvidácii európskeho poriadku.

A práve líderka francúzskeho pravicového Národného frontu (FN) Marine Le Penová vyhlásila, že keby bola Američankou, volila by v prezidentských voľbách kohokoľvek, len nie demokratku Hillary Clintonovú. Podľa nej je na Clintonovej republikánskom rivalovi Donaldovi Trumpovi Američanom sympatická „jeho nezávislosť od Wall Street a finančných lobistov, ba dokonca aj od svojich spolustraníkov“. Trump si nezaslúži „ani nadmerný obdiv, ale ani opovrhnutie“. Na margo Clintonovej Le Penová uviedla, že „stelesňuje všetko zlé, čo sa v USA zrodilo a čo vyviezli do sveta“ v ekonomickej oblasti i medzinárodných vzťahoch. Viac tu.

Demokrati sa chceli za každú cenu odlíšiť od krikľúnskej kampane Donalda Trumpa, a to prináša politické body práve jemu. Pri všetkej svojej excentrickosti prináša ľuďom niečo nové. Ľudia sú už z politiky znechutení a unavení. Trump je nový vietor v zatuchnutom systéme. A to mu dáva obrovské šance na úspech. Uvidíme.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Politológ: Dnes je symbolom strednej Európy plot

Havlíček a ďalší cestovali do Ruska a konštatovali, že Rusi sú síce naši slovanskí bratia, jazyk je podobný, ale režim je úplne iný.

TECH

Ako vznikli čísla? Počítať nám pomáha nula

Keď začali mať ľudia viac vecí na počítanie, už im nestačili čiarky na stenách.

EKONOMIKA

Daň z nehnuteľností narástla. Kde ľudia platia najviac?

V Novom Meste nad Váhom zaplatia ľudia až o 330 percent viac.


Už ste čítali?