Svet dolu hlavou.

Autor: Monika Albertiová | 12.2.2012 o 14:55 | (upravené 12.2.2012 o 15:10) Karma článku: 8,07 | Prečítané:  680x

Svet padol na hlavu a neviem či sa spamätá. Ušľachtilosť, úcta a múdrosť sa pomaly nachádza iba v knihách, hodnoty  sú takmer na vymretie. Celý svet stráca ľudskosť, možno preto, lebo ho ovládajú  vyvolenci, ktorí si na svoj „obraz" napísali zákony a určili pravidlá. Už sa nám  zdá, že sa s tým nedá nič robiť...

Nie je to ešte tak dávno, keď sa rodičom a prarodičom vykalo, nie je to tak dávno, keď bol učiteľ autoritou, ktorej sa tešil, aj keď bol dávno na dôchodku. Dnes ? Strácame úctu k hodnotám , nadávame na všetkých a na všetko.  Osobitú kapitolu tvoria dôchodcovia.  Skúsme sa však vcítiť do ich situácie.  Oni musia z tých pár eur čo dostanú prežiť. Zhoršuje  sa sociálna situácia dôchodcov, kedy im vymeraný starobný dôchodok, ktorého priemerná výška je okolo tristošesťdesiat eur,  nestačí na pokrytie základných životných potrieb. Mnohým pomáhajú deti, ak majú také šťastie, že deti poznajú rozprávku o troch grošoch.  Demografický vývoj vo svete i na Slovensku je charakterizovaný starnutím populácie. Počet starých ľudí sa v priebehu prvej polovice 21. storočia zdvojnásobí. Spoločnosť a najmä mladí ľudia by mali byť na túto situáciu pripravení, mali by vedieť, že staroba je súčasťou nášho života, ktorú treba akceptovať a pripraviť sa na ňu od mladosti. Dokážeme dôchodcom pomôcť, alebo sa budeme nečinne pozerať, ako  sa prepadajú  na sociálne dno?   Denne môžeme čítať o prípadoch, kedy podomový predajca využil moment prekvapenia a vnútil seniorovi súpravu nožov za nehoráznu cenu, ako sa dôverčiví dôchodcovia nechajú oklamať od rôznych podvodníkov... Tohtoročná zima, návaly snehu a s tým spojené problémy s odpratávaním  snehu z chodníkov znamená fakticky „domáce vezenie" nielen pre starých ľudí, ale aj pre matky s deťmi. Vnímať  existenciu problémov starých ľudí, len v čase zimnej kalamity sa nedá, musíme myslieť a snažiť sa riešiť ich problémy stále. Ak sa pozriete ako vnímame dôchodcov, bojíte sa dožiť oslovenia : senior. Seniori sú vykresľovaní ako škaredí, chudobní, otravní, sú problémom a záťažou, nič pekné akoby sme na starobe nenachádzali. Ale všetci sú niečí rodičia, starí rodičia, bratia a sestry, ktorí si zaslúžia našu pomoc a pozornosť.   Mali by sme sa na nich dokázať pozrieť aj ako na časť spoločnosti, a kritériom kvality spoločnosti je aj to, ako sa táto  dokáže postarať o svojich najslabších, lebo  pokrok je možný iba v spoločnosti, v ktorej existujú morálne hodnoty a silné presvedčenia.

Svet je dolu hlavou, pokúsme sa ho postaviť opäť  na nohy.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Šéf protikorupčného úradu Kovařík: O Ficovom hlase sme viedli polemiky

Policajti pri citlivých kauzách nemôžu zisťovať všetko, musia brať ohľad aj na česť politika, tvrdí Ficov šéf boja proti korupcii.


Už ste čítali?