Živnostníci, pripravte si peňaženky.

Autor: Monika Albertiová | 6.7.2012 o 20:05 | (upravené 6.7.2012 o 20:54) Karma článku: 13,30 | Prečítané:  336x

Vláda dnes schválila zvýšenie odvodov pre samostatne zárobkovo činné osoby a ľudí pracujúcich na dohody. Zmeny ešte musia prejsť parlamentom a musí to podpísať prezident, ale je jasné že toto je pre živnostníkov posledná rana pod pás.

 

Živnostníci a ľudia pracujúci na dohodu zaplatia štátu viac. Namiesto stošesťdesiatpäť eur štátu odvedú minimálne stoosemdesiatpäť eur. Toto nie je všetko, odvody si po novom nebudú môcť odpočítať zo základu dane. Zmeny, ktoré sa pripravujú, budú mať  likvidačný charakter pre ľudí, ktorí ešte ako-tak držia ekonomiku, hospodárstvo a zamestnanosť nad vodou. Skupina teoretikov, ktorá v živote nepracovala a nikdy nič nevyprodukovala, celý život žijúca z dani, a krčiaca sa v parlamentných laviciach nás chce stále presvedčiť o tom, aké skvelé zajtrajšky nás čakajú.

Nemajú vôbec predstavu čo je to robiť sám na seba, zháňať si v dnešnej dobe zákazky,platiť nájom, platiť výrobné prostriedky, platiť účtovníctvo, mesiac čo mesiac odvádzať odovody, aj keď nie vždy majú robotu. Sú tisíce poctivých ludí, ktorí toto robia a sú radi, že zarobia viac, ako nejakých pár eur z úradu práce. Nehovorím o podnikateľoch, ktorí sa vyvážajú na miliónových autách, tí si spokojne najmú účtovníkov, ktorí im zariadia to, aby aj po zvýšení neplatili viac.

Hovorím o  murároch, maliaroch-natieračoch, vodoinštalatéroch, obkladačoch, stolároch, majiteľoch malých obchodíkov na dedinách, opravároch obuvi. Sú radi ak zvládnu leasing na nejakú malú dodávku, v ktorej si môžu voziť náradie a materiál. Niekedy majú, niekedy nemajú robotu, v posledných rokoch to takmer so všetkými bez rozdielu ide dolu vodou. Pre koľkých z nich bude toto zvýšenie odvodov likvidačné? Ak chceme ekonomicky rásť, ak chceme vyššiu životnú úroveň, potom je potrebné minimalizovať štátnu sféru, nastaviť čo najnižšie dane, minimalizovať byrokraciu a množstvo prekážok v podnikaní.

Súkromná sféra drobných podnikateľov je hlavným motorom trhovej ekonomiky, treba jej pomáhať a nie ju likvidovať. Naši politici toto nevedia? Alebo sa držia hesla: Po nás potopa?

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Šéf protikorupčného úradu Kovařík: O Ficovom hlase sme viedli polemiky

Policajti pri citlivých kauzách nemôžu zisťovať všetko, musia brať ohľad aj na česť politika, tvrdí Ficov šéf boja proti korupcii.


Už ste čítali?