Voliť, či nevoliť?

Autor: Monika Albertiová | 17.11.2013 o 20:57 | (upravené 17.11.2013 o 21:44) Karma článku: 7,81 | Prečítané:  331x

Ľudia sú frustrovaní a letargickí. Niet sa čo čudovať. Na pokraji fyzických, niekedy aj duševných síl vydávajú zo seba v práci maximum a čaká ich za to almužna v podobe niekedy iba výplatnej pásky. Rozdiely v príjmoch, keď ťažko pracujúci si vydrú pár eur, a „veľké peniaze" zarábajú politici doslova za nič, a zjavné rodinkárstvo vo vyšších kruhoch už presahuje všetko. Existuje spoločenská nespravodlivosť, obrovská nezamestnanosť a chudoba. To všetci vieme. A zrazu...

 

Zrazu sa politici neprestávajú čudovať, ako dopadli voľby do VÚC. Napríklad volebná účasť v Banskobystrickom kraji bola opäť vo voľbách do orgánov samosprávnych krajov najvyššia na Slovensku. Dosiahla 24.59%! Smiešne pri predstave, že počet oprávnených osôb zapísaných v zoznamoch voličov 530 301, z ktorých sa skutočne volieb zúčastnilo: 130 435. Kde zostalo tých zvyšných štyristotisíc voličov? Doma. Načo voliť? Veď nič sa nezmení....

Postupujúci kandidáti získali: VM: 49,47% - 60 960 hlasov. MK: 21,30% - 26 251 hlasov. Tie hlasy pre druhého z kandidátov bol jasný protest proti systému v ktorom žijeme. Protest, že stačilo. Že tie predžuvané a naservírované veci sa už nedajú stráviť. Že sú regióny, v ktorých sa nedá žiť a politikom je to jedno. A vlastne im to vyhovuje. Aj vaša neúčasť vo voľbách, ktorá u mňa vyvoláva otázku, či sa takéto voľby, pri tak nízkej účasti, môžu považovať za legitímne?

Ale máme tú možnosť napraviť to. Možnosť voliť. Možno pôjdete voliť s beznádejou, niekto s nadšením, alebo so škrípajúcimi zubami Ak máte pocit, že jeden kandidát je horší ako druhý, tak porozmýšľajte. Ale voliť určite choďte! Nevolením menšieho zla jednoducho zvyšujete šancu, že vyhrá zlo väčšie. Ale čo je menšie, a čo väčšie zlo? Pri každej voľbe je to každého subjektívny názor, lebo žiadny kandidát nemôže vyhovovať všetkým. Politika nikdy nebola, a nebude apolitická, a vy aspoň takto vyjadrite svoj občiansky postoj. Rozhodnúť sa nevoliť, a nepodporiť nikoho  vo voľbách sa potom prejavuje prostredníctvom podpory niekoho iného, kto sa svojho práva na voľbu tak ľahko nevzdá.  Vyjadrite podporu Niekomu. Kandidátovi o ktorom si myslíte, že bude aspoň o kúsok lepší. A možno toto bude ten prvý krok, aby všetko začalo fungovať lepšie. Politika môže byť aj iná, som o tom presvedčená.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Šéf protikorupčného úradu Kovařík: O Ficovom hlase sme viedli polemiky

Policajti pri citlivých kauzách nemôžu zisťovať všetko, musia brať ohľad aj na česť politika, tvrdí Ficov šéf boja proti korupcii.


Už ste čítali?