Mlčať nie je vždy zlato

Autor: Monika Albertiová | 22.11.2013 o 16:59 | (upravené 22.11.2013 o 20:27) Karma článku: 5,13 | Prečítané:  319x

Tak sa nám stretli dvaja páni, ale táto informácia vám určite neunikla. V Bielom dome skonštatoval Obama s Ficom, že partnerstvo USA a Slovenska je založené na spoločných princípoch, a demokratických hodnotách. Premiér sa nezabudol pochváliť, že sme stabilná krajina, kde funguje parlament aj vláda a na rozdiel od iných krajín tu nemáme demonštrácie. Sme fakt super, ideálna krajina na investície, pretože investori potrebujú stabilitu, pokoj a kľud. Je to naozaj tak?

 

Tušia vôbec naši politici, aká je reálna situácia na Slovensku? Ako žijú Slováci, a aká je ich životná úroveň? Ešte sa nezobudili z toho sna, stále si myslia, aký je v krajine kľud, ľudia sú spokojní, vládne tu blahobyt a môžeme si dovoliť uspokojiť svoje životné potreby. Spoza okienka vládnej limuzíny to takto hodnotiť môžu. Občania dávajú mandát na vládnutie vláde, a hlavným kritériom hodnotenia je spokojnosť občanov s vládou. Národ ale so súčasnou vládou spokojný nie je.

Sme zvyknutí iba rozprávať, rozptyľovať sa a otupovať svoju pozornosť, unikať pred problémami. Je nám vlastné nadávať na pomery, ale nič proti špinavostiam, o ktorých aj vieme, nerobiť. Väčšina v minulosti nič nepodnikala proti komunistickému režimu a väčšina nič nerobí ani dnes proti ohavnostiam, ktoré sa páchajú aj v slovenskej demokracii. Takže o ňu môžeme nenápadne prísť.

Ani ľudské práva nevznikli samé od seba, ani sloboda a demokracia sa nedosiahne len tak, sama. Spoločnosť robí živou, a všetko to, čo ju robí živou sú ľudia. Máme právo združovať sa, voliť, spisovať petície a referendá, ale stále počujem len: My za nič nemôžeme. Kto potom? Všetci ostatní? Stále mlčíme. Kritika by nám predsa mohla uškodiť. A keď kritizovať, tak len spolu s davom. Ísť s kožou na trh, mať svoj názor a nebyť ticho? To radšej držať hubu a krok. Konštruktívna kritika je výborná vec, otvára oči. Bez kritiky sa zatvárajú ústa, zatínajú päste a zmenšuje sa sloboda. Nehovorme vždy iba prázdne frázy a slová.

Vystúpme z radu, buďme aktívni a hrdí na to, čo sme, a čo robíme. Nikdy sa nestane slobodným ten, kto mlčí. Lebo kto mlčí, súhlasí.

 

 

 

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Miliardy ľudí čoskoro zažijú nevídanú klímu

Klimatická zmena prebieha nad zemou rýchlejšie ako nad oceánmi. Takmer polovica dnes žijúcich ľudí zažije podnebie aké nepoznáme


Už ste čítali?