Mlčať nie je vždy zlato

Autor: Monika Albertiová | 22.11.2013 o 16:59 | (upravené 22.11.2013 o 20:27) Karma článku: 5,13 | Prečítané:  329x

Tak sa nám stretli dvaja páni, ale táto informácia vám určite neunikla. V Bielom dome skonštatoval Obama s Ficom, že partnerstvo USA a Slovenska je založené na spoločných princípoch, a demokratických hodnotách. Premiér sa nezabudol pochváliť, že sme stabilná krajina, kde funguje parlament aj vláda a na rozdiel od iných krajín tu nemáme demonštrácie. Sme fakt super, ideálna krajina na investície, pretože investori potrebujú stabilitu, pokoj a kľud. Je to naozaj tak?

 

Tušia vôbec naši politici, aká je reálna situácia na Slovensku? Ako žijú Slováci, a aká je ich životná úroveň? Ešte sa nezobudili z toho sna, stále si myslia, aký je v krajine kľud, ľudia sú spokojní, vládne tu blahobyt a môžeme si dovoliť uspokojiť svoje životné potreby. Spoza okienka vládnej limuzíny to takto hodnotiť môžu. Občania dávajú mandát na vládnutie vláde, a hlavným kritériom hodnotenia je spokojnosť občanov s vládou. Národ ale so súčasnou vládou spokojný nie je.

Sme zvyknutí iba rozprávať, rozptyľovať sa a otupovať svoju pozornosť, unikať pred problémami. Je nám vlastné nadávať na pomery, ale nič proti špinavostiam, o ktorých aj vieme, nerobiť. Väčšina v minulosti nič nepodnikala proti komunistickému režimu a väčšina nič nerobí ani dnes proti ohavnostiam, ktoré sa páchajú aj v slovenskej demokracii. Takže o ňu môžeme nenápadne prísť.

Ani ľudské práva nevznikli samé od seba, ani sloboda a demokracia sa nedosiahne len tak, sama. Spoločnosť robí živou, a všetko to, čo ju robí živou sú ľudia. Máme právo združovať sa, voliť, spisovať petície a referendá, ale stále počujem len: My za nič nemôžeme. Kto potom? Všetci ostatní? Stále mlčíme. Kritika by nám predsa mohla uškodiť. A keď kritizovať, tak len spolu s davom. Ísť s kožou na trh, mať svoj názor a nebyť ticho? To radšej držať hubu a krok. Konštruktívna kritika je výborná vec, otvára oči. Bez kritiky sa zatvárajú ústa, zatínajú päste a zmenšuje sa sloboda. Nehovorme vždy iba prázdne frázy a slová.

Vystúpme z radu, buďme aktívni a hrdí na to, čo sme, a čo robíme. Nikdy sa nestane slobodným ten, kto mlčí. Lebo kto mlčí, súhlasí.

 

 

 

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Šéf protikorupčného úradu Kovařík: O Ficovom hlase sme viedli polemiky

Policajti pri citlivých kauzách nemôžu zisťovať všetko, musia brať ohľad aj na česť politika, tvrdí Ficov šéf boja proti korupcii.


Už ste čítali?