Svet je miesto, kde na názoroch žien záleží

Autor: Monika Albertiová | 8.3.2014 o 15:15 | Karma článku: 3,71 | Prečítané:  267x

Medzinárodný deň žien  vznikol v roku tisícdeväťstodesať  ako odozva na veľký štrajk žien, ktorý sa konal o dva roky skôr v New Yorku, kde štrajkujúce ženy žiadali zmenu desaťhodinového  pracovného času na osemhodinový , lepšie pracovné podmienky , vyššie mzdy a hlasovacie právo. Môžeme sa teda opýtať: Podarilo sa toto všetko uskutočniť?

 

Situácia sa odvtedy v mnohom zmenila, ale stále nemôžeme  hovoriť o absolútnej rovnoprávnosti. Postavenie žien v spoločnosti je stále horšie, ako postavenie mužov. O domácnosť a deti sa doteraz v niektorých oblastiach Slovenska stará výlučne žena, lebo to tak bolo od nepamäti. Aj v práci sú muži zvýhodňovaní v oblasti miezd, aj keď má žena rovnaké vzdelanie, lebo muž sa vníma ako živiteľ rodiny. To som ešte nespomenula ženy s rodičovskými povinnosťami, alebo samoživiteľky  a osamelé staršie ženy . Práve tieto sú v dôchodkovom veku viac ohrozené chudobou. Myslime preto  na ženy, ktoré vytláča materstvo z plateného trhu práce, do nedocenenej práce v domácnosti. Je to tá najkrajšia, ale zároveň najťažšia práca, ktorú ženy vnímajú ako poslanie, vychovávať deti a starať sa o ne. Myslime aj na staršie ženy , ktoré sú zasa ohrozené predčasným odchodom z trhu práce, keď zamestnávateľ často uprednostní mladších uchádzačov. A markantný rozdiel je aj vo výške dôchodkov medzi mužmi a ženami. V súčasnosti množstvo starobných dôchodkýň poberá dávku v hmotnej núdzi. A zasa tu máme množstvo žien, ktoré ohrozuje chudoba.

Z údajov, ktoré uvádza Eurostat vyplýva, že rozdiely v odmeňovaní žien a mužov sú najväčšie v Rakúsku, na Cypre, v Českej republike , Nemecku a na Slovensku. Vyrovnávanie  rozdielov medzi platmi mužov a žien  je aj podľa europoslancov veľmi pomalé a lebo sa tieto rozdiely  dokonca prehlbujú, aj keď chce  Európsky parlament presadiť, aby sa nelíšili platy žien a mužov za porovnateľnú, alebo rovnakú prácu.

Historický boj o rovnoprávnosť si pripomíname medzinárodným dňom žien, ale posolstvo tohto sviatku má oveľa hlbšiu dimenziu. Tento deň máme príležitosť poukázať na postavenie žien v spoločnosti .

Ak sa ma teraz spýtate, či máme čo oslavovať poviem: ÁNO!  Môžeme rozhodovať o svojom majetku, máme právo voliť, môžeme študovať.  Aj keď je na Slovensku ešte veľa  problémov, ktoré treba riešiť a rodové stereotypy, ktoré ešte musíme prelomiť, máme množstvo práv, za ktoré ženy vo svete stále bojujú.

Ženy vnášajú do spoločenského  života a politiky jemnosť , aj keď na Slovensku ženy političky môžeme zrátať  na prstoch jednej ruky, možno je čas, aby sa ženy začali viac zaujímať o veci verejné.

Muži nám radi dajú priestor, aby nám dokázali, že svet je miesto, kde na snoch, hodnotách a názoroch žien stále záleží.

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Šéf protikorupčného úradu Kovařík: O Ficovom hlase sme viedli polemiky

Policajti pri citlivých kauzách nemôžu zisťovať všetko, musia brať ohľad aj na česť politika, tvrdí Ficov šéf boja proti korupcii.


Už ste čítali?