Svet je miesto, kde na názoroch žien záleží

Autor: Monika Albertiová | 8.3.2014 o 15:15 | Karma článku: 3,71 | Prečítané:  255x

Medzinárodný deň žien  vznikol v roku tisícdeväťstodesať  ako odozva na veľký štrajk žien, ktorý sa konal o dva roky skôr v New Yorku, kde štrajkujúce ženy žiadali zmenu desaťhodinového  pracovného času na osemhodinový , lepšie pracovné podmienky , vyššie mzdy a hlasovacie právo. Môžeme sa teda opýtať: Podarilo sa toto všetko uskutočniť?

 

Situácia sa odvtedy v mnohom zmenila, ale stále nemôžeme  hovoriť o absolútnej rovnoprávnosti. Postavenie žien v spoločnosti je stále horšie, ako postavenie mužov. O domácnosť a deti sa doteraz v niektorých oblastiach Slovenska stará výlučne žena, lebo to tak bolo od nepamäti. Aj v práci sú muži zvýhodňovaní v oblasti miezd, aj keď má žena rovnaké vzdelanie, lebo muž sa vníma ako živiteľ rodiny. To som ešte nespomenula ženy s rodičovskými povinnosťami, alebo samoživiteľky  a osamelé staršie ženy . Práve tieto sú v dôchodkovom veku viac ohrozené chudobou. Myslime preto  na ženy, ktoré vytláča materstvo z plateného trhu práce, do nedocenenej práce v domácnosti. Je to tá najkrajšia, ale zároveň najťažšia práca, ktorú ženy vnímajú ako poslanie, vychovávať deti a starať sa o ne. Myslime aj na staršie ženy , ktoré sú zasa ohrozené predčasným odchodom z trhu práce, keď zamestnávateľ často uprednostní mladších uchádzačov. A markantný rozdiel je aj vo výške dôchodkov medzi mužmi a ženami. V súčasnosti množstvo starobných dôchodkýň poberá dávku v hmotnej núdzi. A zasa tu máme množstvo žien, ktoré ohrozuje chudoba.

Z údajov, ktoré uvádza Eurostat vyplýva, že rozdiely v odmeňovaní žien a mužov sú najväčšie v Rakúsku, na Cypre, v Českej republike , Nemecku a na Slovensku. Vyrovnávanie  rozdielov medzi platmi mužov a žien  je aj podľa europoslancov veľmi pomalé a lebo sa tieto rozdiely  dokonca prehlbujú, aj keď chce  Európsky parlament presadiť, aby sa nelíšili platy žien a mužov za porovnateľnú, alebo rovnakú prácu.

Historický boj o rovnoprávnosť si pripomíname medzinárodným dňom žien, ale posolstvo tohto sviatku má oveľa hlbšiu dimenziu. Tento deň máme príležitosť poukázať na postavenie žien v spoločnosti .

Ak sa ma teraz spýtate, či máme čo oslavovať poviem: ÁNO!  Môžeme rozhodovať o svojom majetku, máme právo voliť, môžeme študovať.  Aj keď je na Slovensku ešte veľa  problémov, ktoré treba riešiť a rodové stereotypy, ktoré ešte musíme prelomiť, máme množstvo práv, za ktoré ženy vo svete stále bojujú.

Ženy vnášajú do spoločenského  života a politiky jemnosť , aj keď na Slovensku ženy političky môžeme zrátať  na prstoch jednej ruky, možno je čas, aby sa ženy začali viac zaujímať o veci verejné.

Muži nám radi dajú priestor, aby nám dokázali, že svet je miesto, kde na snoch, hodnotách a názoroch žien stále záleží.

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Miliardy ľudí čoskoro zažijú nevídanú klímu

Klimatická zmena prebieha nad zemou rýchlejšie ako nad oceánmi. Takmer polovica dnes žijúcich ľudí zažije podnebie aké nepoznáme


Už ste čítali?