Keď má človek z politiky triašku.

Autor: Monika Albertiová | 9.12.2014 o 19:30 | Karma článku: 5,68 | Prečítané:  588x

„Rozpory a diferenciáce nastali medzi politickými stranami aj medzi jednotlivými ich členmi. Politický egoizmus bol vybičovaný až k paroxyzmu, národ trpel pod tlakom akéhosi politického delíria. Citlivejší voliči, keď počuli slovo politika, dostávali záchvaty triašky.“ Znie to aktuálne, ale tieto slová sú hodnotením politickej situácie za Prvej republiky. V parlamente vtedy bolo pre nízke kvórum, až pätnásť politických strán. Prečo spomínam práve toto obdobie?

Vraj každý národ má vládu, akú si zaslúži, a politik je iba odraz naivného, alebo nezodpovedného voliča, ktorý uverí populistickým frázam a sľubom. S právom voliť je ale spojená povinnosť niesť následky svojej voľby. Zo všetkých strán počúvame o možnosti predčasných volieb, ale vyrieši to naše problémy? Ak politici naďalej zadlžujú Slovensko, ak sa držia hesla: po nás potopa, tak musíme hľadať východisko z tohto marazmu. Úradnícka vláda by mohla byť tou povestnou záchrannou brzdou. Pýtate sa prečo? Ľudia si nikdy nezvolia vládu, ktorá im bude sľubovať uťahovanie opaskov, ani stratu akýchkoľvek sociálnych istôt. Nikto z politikov však neurobí nepopulárne opatrenia, aby nestrácali preferencie. Reformy a zmeny sú ale nutné. To vieme všetci. V neistých časoch chaosu  by mohla vláda odborníkov a úradníkov, priniesť aj napriek všetkým slabinám úľavu politikom aj občanom. Uvediem príklad:

Na začiatku a na konci prvej Československej republiky , v obdobiach najväčších sporov a rozporov o charakter štátu a jeho ďalšie smerovanie, vládli úradnícke vlády. Aj v Českej republike bola úradnícka vláda, ktorá dokázala presadiť aj dobré návrhy, od ktorých sa politické strany dištancovali. Napriek tomu ich v parlamente podporili. Vláda odborníkov by si aj na Slovensku mohla dovoliť oveľa viac odvahy pri presadzovaní rozumných riešení. Po príklade Českej republiky by to nebol až taký zlý nápad. Aforizmus spisovateľa Karla Čapka je výstižný: „Úradnícky kabinet nie je porážkou demokracie, je iba prehrou politiky.“ A nikto predsa nechce prehrať. Myslím si, že dozrel čas  na zostavenie úradníckej vlády. Je potrebné schváliť balík protikorupčných zákonov a aj volebných reforiem. A až potom má zmysel zúčastňovať sa volieb.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Šéf protikorupčného úradu Kovařík: O Ficovom hlase sme viedli polemiky

Policajti pri citlivých kauzách nemôžu zisťovať všetko, musia brať ohľad aj na česť politika, tvrdí Ficov šéf boja proti korupcii.


Už ste čítali?