Vojna potkanov alebo Prečo pravica neporazí Fica

Autor: Monika Albertiová | 15.12.2014 o 20:00 | Karma článku: 6,87 | Prečítané:  1277x

Stredo-pravé politické spektrum je rozbité. Len ťažko možno očakávať, že by pravica dokázala v dohľadnom čase vytvoriť alternatívu voči Smeru. A pravicový volič zúfalo hľadá nového lídra. Ten nie a nie sa vynoriť.

Roztrieštenosť a vzájomné konkurenčné smrtonosné súboje straníkov nazýva anglosaská politológia ako vojnu potkanov. Na Slovensku má táto vojna svojrázne formy „boja“. Patrí medzi ne politický hyenizmus pravičiarov typu Matoviča, ktorý - ak sa ukáže potenciálny gazda pravice -, neváha nového rivala nevyberane zlikvidovať aj za cenu, že sa pri tom zahrá na fízla. Niekoľkoročný tichý boj o voliča medzi SDKÚ a KDH sa vyriešil sám od seba. SDKÚ je de facto už neexistujúca politická strana. A priznajme si, KDH má vždy istých aspoň šesť percent veriacich. Mnohí kresťania sa úprimne držia Božích prikázaní a, žiaľ, veria, že rovnako úprimne konajú aj ich politici. A tí z toho pokrytecky ťažia. Ani strany ako Most - Híd a SMK nedokážu a nemôžu vygenerovať lídra pravice. Neľútostne sa bijú o toho istého voliča, navyše sú úzko zamerané len na menšinovú agendu.

Po voľbách 2016 teda môžeme očakávať v parlamente množstvo strán, ale žiadnu stabilnú pravicu. A silného lídra, schopného poraziť Fica už vôbec nie. Nie je to len škoda pre pravicu, ale aj pre krajinu, pretože je zdravé, keď sa mocenské kyvadlo hompáľa pravidelne a zároveň nie priveľmi extrémne na jednu alebo druhú stranu.

Politika na Slovensku už dávno nie je o ideách, o pravici alebo lavici, o radikáloch či liberáloch. Mnohí navyše stále nepochopili, že politika je o osobnostiach. Ak sa pozrieme do minulosti, veľké úspešné strany, akými boli SDKÚ, HZDS a dnes Smer stáli vždy na presvedčivom lídrovi. Popularita týchto strán (aspoň do určitého momentu) nezávisela od programu a konkrétnej politiky, ale od obľúbenosti lídra. Aféram a kauzám väčšina ľudí nerozumie alebo ich nezaujímajú. Dôležitý je líder a jeho charizma. Ak upadá jeho popularita, padajú aj preferencie strany.

Fico je úspešný práve preto, lebo sa vyhýba chybám, ktoré robili politici pred ním. Isteže sa dá Ficovi vyčítať mnoho chýb pri riadení štátu, ale o tie zatiaľ neovplyvňujú jeho popularitu. On sa zväčša nemýli pri politickej komunikácii, a preto má taký silný voličský potenciál. Mnohí tvrdili, že po prehratých prezidentských voľbách to bude jeho koniec. Nestalo sa tak. Fico je úspešný ani nie vďaka politike, ktorú robí, ale vďaka neexistencii kvalitnej konkurencie.

Pravica stále nevygenerovala politika, ktorý by prekonal jeho popularitu, a v blízkej budúcnosti asi ani nevygeneruje. Dôvod? Vojna potkanov!

Preto sa pýtam: Má pravica šancu uspieť v parlamentných voľbách?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Šéf protikorupčného úradu Kovařík: O Ficovom hlase sme viedli polemiky

Policajti pri citlivých kauzách nemôžu zisťovať všetko, musia brať ohľad aj na česť politika, tvrdí Ficov šéf boja proti korupcii.


Už ste čítali?