Prečo nie Lipšic a prečo Trnka áno

Autor: Monika Albertiová | 27.12.2014 o 8:00 | Karma článku: 10,01 | Prečítané:  3208x

Politická scéna sa do parlamentných volieb zmení. Vzniknú nové subjekty starých politikov, avšak pravdepodobne prídu aj úplne nové tváre a s nimi nové strany. Predvolebná kampaň klope na dvere.

Hoci sa poslanci odobrali na vianočné prázdniny, zdá sa, že niektorí politici majú plné ruky práce. To, že sa niečo v politickom zákulisí pečie, prvýkrát naznačil na záver protestného zhromaždenia na bratislavskom Námestí SNP poslanec Lipšic. Ako upozornil, voliči chcú alternatívu, ktorá „sa nebude zaoberať sama sebou alebo svojou vlastnou minulosťou“.

Nie je jediný, kto uvažuje o budovaní novej politickej platformy. Nespokojnosť ľudí je čoraz väčšia a o politiku sa začínajú zaujímať aj také osobnosti, ktoré sa jej doteraz vyhýbali. V zákulisí sa čoraz hlasnejšie šepká, že Lipšicom ohlásená politická platforma zďaleka nemusí byť jediným nováčikom na politickej mape Slovenska.

Spoluzakladateľ softvérovej spoločnosti Eset Miroslav Trnka je vo vedomí časti spoločnosti už dlhšie zapísaný ako nielen uznávaný podnikateľ, ktorý sa ako jeden z mála Slovákov dokázal presadiť na globálnom trhu, ale aj ako neústupčivý bojovník s korupciou. Trnkovo meno sa už dlhodobo spomína v súvislosti s jeho vstupom na politickú šachovnicu. V takom prípade je isté, že by rozhodne nebol len ďalšou figúrkou do počtu.

Napadá mi otázka: Môžu tieto dve iniciatívy spolu súvisieť? Všetko je možné, ale v takom prípade by bol Trnkov vstup do politiky prinajmenšom rozpačitý.

Ak však tieto dve iniciatívy nesúvisia, natíska sa mi ďalšia otázka: Prečo má šancu uspieť Trnka, a nie Lipšic?

Lipšic toho už toľko nasľuboval a nič z toho. Považovať ho za nejakú novú opozíciu je zlý vtip, veď je v politike už 16 rokov. Z toho šesť rokov pôsobil ako minister. Na akú novú alternatívu sa on chce hrať? Aj preto by bolo divné, keby Miroslav Trnka spájal svoju politickú budúcnosť s menom predsedu Novy.

Skutočne uspieť môže jedine nová strana s novou tvárou na čele. Lebo v novom a neoligarchickom projekte je aj šanca, že sa naozaj presadí. Veď kto by pred vyše rokom tipoval, že Andrej Kiska sa skutočne stane prezidentom?

Miroslav Trnka môže byť novou tvárou v slovenskej politike. Nová tvár, ktorá pritiahne nerozhodnutých voličov, prípadne sklamaných voličov malých pravicových strán. Môže znamenať aj vyššiu volebnú účasť, ktorá zase bude znamenať, že každý hlas odovzdaný trpasličím stranám, akými sú Nova a SaS, prepadne. V spájaní súčasnej pravice, z ktorej je bežný pravicový volič totálne frustrovaný, veľkú šancu na reálny volebný úspech nevidím. Slovom, pravica potrebuje nový impulz. A ním môže byť len niekto nový. Nie starý politik v novom šate.

Ak chce niekto osloviť nerozhodnutých a sklamaných, musí najprv zistiť, prečo sa nevedia rozhodnúť a z čoho sú sklamaní. Na Slovensku sa väčšina ľudí nevie rozhodnúť koho voliť, aby ich „hlas neprepadol“. Väčšina pravicových strán sa podľa občanov pravdepodobne do parlamentu nedostane.

Spojenie nových ľudí spolu s dobrou politickou agendou, ktorá posilní občiansku spoločnosť a oslabí monopol politických strán prepojených na oligarchov, je jediná správna cesta. Nová strana bez starých tvárí môže ponúknuť voličom niečo, čo im nemôže ponúknuť žiadna z existujúcich strán, ani žiadna politická platforma niekoľkokrát recyklovaných politikov.

Nádej na zmenu. Môže ňou byť napríklad Miroslav Trnka.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Šéf protikorupčného úradu Kovařík: O Ficovom hlase sme viedli polemiky

Policajti pri citlivých kauzách nemôžu zisťovať všetko, musia brať ohľad aj na česť politika, tvrdí Ficov šéf boja proti korupcii.


Už ste čítali?