O čom svedčia Matovičove ušetrené peniaze

Autor: Monika Albertiová | 30.12.2014 o 8:00 | Karma článku: 7,26 | Prečítané:  1942x

Igor Matovič ohlásil, že do kampane pred parlamentnými voľbami investuje 3,7 milióna eur. Týmto výrokom sa usvedčil z toho, že v roku 2016 sa chystá porušiť zákon a že v roku 2011 zase podviedol svojich voličov.

Hnutie OĽaNO chystá pred parlamentnými voľbami v roku 2016 sedemnásobne drahšiu kampaň ako naposledy. V rozhovore pre TASR to avizoval líder Obyčajných ľudí Igor Matovič s tým, že hnutie použije peniaze, ktoré politická strana dostáva od štátu za výsledok vo voľbách, za získané mandáty či ako príspevok na svoju činnosť.

Kým pred voľbami 2012 minuli Obyčajní na kampaň podľa Matoviča asi 500.000 eur, do najbližšej kampane si našetrili až 3,7 milióna eur. Niečo tu však nesedí.

V lete bol schválený nový volebný zákon, ktorý zavádza okrem iného aj finančné limity pre volebné kampane. Tie sa po novom budú môcť financovať len cez transparentné účty.

Zákon zriaďuje stálu komisiu, ktorá bude kontrolovať financovanie politických strán a kampaní. Pre všetky voľby bude platiť 48-hodinové moratórium.

Všetky príjmy i výdavky strán tak bude môcť verejnosť počas kampane sledovať na internete.

Pre voľby do národného i do európskeho parlamentu bude nový limit tri milióny eur.

Obyčajní si našetrili, 3,7 milióna eur, ktoré chcú použiť na kampaň. Avšak finančný limit je po novom stanovený na tri milióny. Takže tých 700 tisíc chce Matovič použiť na kampaň ako? Bez transparentného účtu? A bez bločku?

Plánované milióny na kampaň vysvetľuje Matovič aj tým, že voľby v roku 2016 budú kľúčové. „Bude to súboj na život a na smrť. Buď skorumpovanú bandu vyženieme od moci, alebo Slovensko zahynie na korupciu. My tiež chceme presvedčiť ľudí, že to v politike myslíme vážne a že dokážeme byť pevnou a zodpovednou súčasťou budúcej vládnej koalície,“ dodal.

Pripomeňme si, že Matovič v novembri 2011 stanoval na námestí a (akože) držal hladovku. Požadoval, aby sa politické strany vzdali polovice príspevku od štátu. Podmieňoval tým svoje hlasovanie za štátny rozpočet.

Okrem toho matovičovci požadovali aj zmrazenie platov politikov dovtedy, kým neprestanú zadlžovať Slovensko. Igor v spacáku na Bratislavskom námestí navyše sľuboval, že on vráti peniaze za voľby späť. A teraz sa chváli koľko ušetril? Takže tie peniaze logicky nevrátil! A z toho zase logicky vyplýva, že ľudí vedome podviedol.

Ak si Matovič myslí, že dokáže byť pevnou a zodpovednou súčasťou budúcej vládnej koalície, najskôr sa musí zamyslieť, s kým by ju vytvoril. Vyškriabal sa do parlamentu po Sulíkovom chrbte a pri prvej možnej príležitosti opustil jeho poslanecký klub. Vzápätí sa začal prejavovať vydieraním, ultimátami a nedodržiavaním koaličných dohôd. Na to už však asi zabudli aj samotní aktéri týchto udalostí, keďže Matovič sa dnes opäť bratá so Sulíkom.

Celkom dobrou útechou pre neho je, že od štátu dostane príspevok za volebný výsledok, aj keď získa len tri percentá hlasov zúčastnených voličov. A tie OĽaNO pravdepodobne dosiahne aj bez nákladnej kampane. Na jeho podvodné kaukliarske kúsky mu teda ostane dosť peňazí z vreciek daňových poplatníkov, aj keby sa v roku 2016 nedostal do parlamentu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Šéf protikorupčného úradu Kovařík: O Ficovom hlase sme viedli polemiky

Policajti pri citlivých kauzách nemôžu zisťovať všetko, musia brať ohľad aj na česť politika, tvrdí Ficov šéf boja proti korupcii.


Už ste čítali?