Frešova diagnóza pravice je presná. Mal by sa ňou riadiť

Autor: Monika Albertiová | 8.1.2015 o 8:00 | Karma článku: 6,85 | Prečítané:  1097x

Pravica sa z pádu vlády Ivety Radičovej v roku 2011 ešte celkom nespamätala, čoho dôkazom je aj to, že sa pomaly ani nedá spočítať počet strán na stredo-pravej scéne. V rozhovore pre TASR to uviedol líder SDKÚ Pavol Frešo, ktorý si myslí, že musí prísť ku generačnej obmene.

Je fakt , že sa pravica od Radičovej vlády nespamätala. Najlepšou ukážkou, že v pravici neprebehla žiadna sebareflexia je práve Pavol Frešo. Dlhoročný politik, prilepený na niekoľko stoličiek naraz.

Mňa ale zaujíma, na akú pravicu sa tu hráme? A ktorí voliči sa vlastne považujú za pravicových?

Najpravicovejšími voličmi je zrejme tých 500 tisíc reálne nezamestnaných. Aj tých ďalších povedzme 250 000 ľudí, ktorí nútene pracujú v zahraničí, lebo vo viacerých regiónoch Slovenska práca jednoducho nie je. A aby som nezabudla. K týmto číslam musíme pripočítať ďalších 500 000 - 800 000 „pravicových“ zamestnancov s mesačným príjmom 800 - 900 euro v hrubom a samozrejme skoro milión „pravicových“ dôchodcov s „priemerným“ dôchodkom cca 380 euro. Pre niektorých pracujúcich občanov v produktívnom veku je aj táto suma na výplatnej páske iba nesplneným snom.

Pravicové hodnoty sú skvelé. Kto by nesúhlasil s individualizmom, voľným trhom a minimálnym zasahovaním štátu do ekonomiky? A naopak, ideálom nie sú materiálna a ekonomická rovnosť. To znamená, nech tí šikovní a pracovití zarobia. Lenže tu vidíme akurát spotvorené a pokrivené pravicové ideály. Bohatnú iba indivíduá spriaznené s politikmi (aj pravicovými), ktoré bezprácne ryžujú na štátnych zákazkách a doslova na okrádaní štátu. A toto podporovali aj pravicoví politici na čele s Frešom, keď boli pri moci, a nie je dôvod myslieť si, že to nebudú robiť znova, ak sa k nej časom opäť dostanú.

Ale v niektorých veciach s pánom Frešom súhlasím: „Z ekonomického hľadiska zdedila vláda Radičovej osempercentnú dieru v rozpočte, ktorú musela upratať. Tá forma, ktorú vláda zvolila, že veľká časť upratovania prešla na živnostníkov či malých podnikateľov, bola mimoriadne nešťastná a nepravicová.“ Súhlas. Vtedajšia vláda nezvládla formu konsolidácie financií. Podnikateľom a živnostníkom zvýšením daní uškodila. Mnohí z politikov sú v politických funkciách 20 rokov, netušili a netušia, aký je život živnostníka či zamestnanca.

Musím súhlasiť s pánom Frešom aj v tomto: „Ľudia, ktorí k sebe nevedia nájsť cestu alebo už nemajú čo ponúknuť voličom, budú musieť odísť a prídu takí, ktorí spolupracovať vedia. To bude kľúčové pre budúcnosť. Aktuálne však v pravici stále pretrváva kríza,“ priznal Frešo a mal ísť ostatným politikom, ktorí „nemajú čo ponúknuť“ príkladom.

Áno, tí, ktorí nemajú čo ponúknuť voličom, by mali odísť. Dobrých politikov ale na Slovensku akosi nemáme. Asi všetci išli pracovať do zahraničia. Alebo čo...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Šéf protikorupčného úradu Kovařík: O Ficovom hlase sme viedli polemiky

Policajti pri citlivých kauzách nemôžu zisťovať všetko, musia brať ohľad aj na česť politika, tvrdí Ficov šéf boja proti korupcii.


Už ste čítali?