Platforma čistých štítov alebo Bieda protikorupčnej ideológie

Autor: Monika Albertiová | 15.1.2015 o 8:00 | Karma článku: 7,77 | Prečítané:  1556x

Na jar má vzniknúť nová platforma známych ľudí s čistím štítom, ktorá má ambíciu vyhrať voľby 2016, oznámil Daniel Lipšic. Bude to ďalšia variácia na boj s korupciou, čo ma neprekvapuje. Prekvapuje ma, že NOVA má byť pri tom.

Nechcem moralizovať ani nikoho súdiť, či niekto má, alebo nemá čistý štít. Zdá sa mi ale smiešne, ak si toto právo niekto osobuje.  Samozrejme, že  závan sviežich myšlienok a nových ľudí v politike  bude pre Slovensko prínosom, zvlášť s čistým štítom, ale súčasťou takéhoto zoskupenia nemôže byť Daniel Lipšic. Ak si spomenieme na jeho kauzu s nákupom odpočúvacieho systému, jeho čistý štít má poriadne veľké „kozmetické“ nedostatky.

Nebudem teraz  špekulovať nad tým, kto bude súčasťou tejto platformy, položme si radšej podstatnejšiu  otázku: Čo má platformistov spájať? Boj proti korupcii? Možno niekoho môj názor pobúri, ale Lipšicom ohlasovaný projekt postavený výlučne na boji proti korupcii a oligarchom, ako už dlhšie tvrdím, tak to je na riadenie krajiny naozaj žalostne málo.

 Problém korupcie je totiž iba  krásna, populistická rozprávka bez konca. Možno sa vám zdá toto tvrdenie  odvážne, a aj keď je korupcia pliaga, nie je najväčším problémom našej spoločnosti. Kacírske? Nie. Vysvetlím prečo.

 Ak hovoria o boji proti korupcii Daniel Lipšic a ďalší politici, v ich repertoári sa táto inak záslužná aktivita mení na ideológiu. Ako Marxova analýza kapitalizmu v podaní boľševikov zdegenerovala na Stalinov horor, a von Hayekove koncepcie v prevedení fanatických neoliberálov vyústili do vlády symbolického jedného percenta nad pomyselným zvyškom sveta, tak aj boj proti korupcii je v heslách slovenskej revolučnej pravice iba ideologickým obuškom na každého, kto svet vidí inak. A takýmto ideologickým obuškom je v rukách Daniela Lipšica boj proti korupcii. Realita je však ešte oveľa zložitejšia, ako sa ju usiluje vo svojich výrokoch aranžovať predseda Novy.

Daniel Lipšic sa dlhodobo sťažuje na zlý spôsob fungovania polície a prokuratúry, čo je podľa neho príčinou toho, že nie sú brané na zodpovednosť veľké ryby. Asi budeme všetci súhlasiť s tým, že polícii škodia politické nominácie. Tie však zaviedol Lipšicov dlhodobý politický partner Vladimír Palko, keď ako minister vnútra presadil zmenu zákona, na základe ktorej bolo zrušené povinné odôvodňovanie odvolávania policajných funkcionárov. Lipšic proti tomu ako minister vnútra nič neurobil. Naopak, možnosť politických nominácií hojne využíval, a jeho nástupca Kaliňák v nich, pochopiteľne, pokračuje. O tom však predseda Nova netaktne mlčí a treba mu pripomenúť, že pravica presadila za generálneho prokurátora Dobroslava Trnku, a, paradoxne, bol to Smer, kto ho nahradil Jaroslavom Čižnárom, najkompetentnejším šéfom prokuratúry od roku 1989.

Tým nehovorím, že prokuratúra funguje na jednotku a jediní, kto nesie zodpovednosť za spolitizovanie polície, ergo nechytanie veľkých rýb sú Lipšic s Palkom, ale boj proti korupcii je v Lipšicových rukách naozaj len ideologický kyjak.

Korupcia je pliaga. Súhlasím.  Ale sú oveľa väčšie problémy, ktoré by nás mali momentálne trápiť. V eurozóne, ktorej sme členom, stojíme pred voľbami v Španielsku, Portugalsku a Grécku. Ak v Grécku voľby  dopadnú tak, ako si mnohí myslia, dôsledky môžu byť pre eurozónu, a tým aj pre Slovensko, nepredstaviteľné. Aj keby Ficovi permoníci vykopali tunel pod celým Slovenskom, nebola by to taká katastrofa ako neriadený Grexit.

Ale to nie je všetko. Európska centrálna banka pripravuje program masívneho kvantitatívneho uvoľňovania, takzvané QE. Teda nákup dlhopisov členských štátov eurozóny, ktorý má pomôcť najmä južnej periférii, nielen Grécku, ale aj Taliansku a Španielsku. Akú by malo mať podľa nás QE podobu? Alebo: Je v slovenskom záujme, aby mala eurozóna spoločný dlhopis? Ak áno, ako to taktne vysvetliť Nemecku, ktoré má dnes postoj „Nein zu allem“, teda  všetko odmieta a ktoré je našim najdôležitejším obchodným partnerom, a  sme od neho do veľkej miery ekonomicky závislí? Ak spoločný dlhopis nebude, aký máme plán pre prípad, že sa začne rozpadať systém spoločnej meny? Bude v takom prípade pre nás výhodné, ak sa menová únia premení na voľnejšiu zónu jednej meny? Alebo bude pre nás vhodnejší návrat k pôvodnej korune? Slovensko zjavne stojí pred výzvami globálneho významu a 14 mesiacov pred voľbami by mali politici vedieť povedať, ako im chcú čeliť.

Už nejakú dobu si myslím, že ľudia uprednostňujú ilúziu pred skutočnosťou. Nevedia napríklad, aký je rozdiel medzi politikom a štátnikom. Ten je v tom, že štátnik vidí aj za horizont, štátnik je ten, ktorý má vízie, ako bude fungovať nielen Slovensko, ale celý svet o desať dvadsať rokov. Štátnik sa pýta, a hľadá odpovede.

Aké odpovede nám ale ponúkne Lipšicova platforma na tieto a mnohé ďalšie kľúčové otázky, netuší nikto, zrejme ani on sám. Kázať o korupcii je totiž oveľa ľahšie. Najmä, ak o boj s ňou ide až na poslednom mieste. Na prvom je totiž hľadanie ideologického a organizačného výťahu, ktorý by ho ak nie katapultoval k moci, tak by mu aspoň zaistil stoličku v parlamente.

Samozrejme, s čistým štítom...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Šéf protikorupčného úradu Kovařík: O Ficovom hlase sme viedli polemiky

Policajti pri citlivých kauzách nemôžu zisťovať všetko, musia brať ohľad aj na česť politika, tvrdí Ficov šéf boja proti korupcii.


Už ste čítali?