Ak sa pravica nespamätá, Fico bude premiérom aj v roku 2016

Autor: Monika Albertiová | 22.1.2015 o 8:00 | Karma článku: 8,57 | Prečítané:  1663x

Ak po voľbách v roku 2016 opäť zostaví vládu Smer, mnohí bratislavskí intelektuáli budú hovoriť o nevyspelosti voličov. Avšak očakávané víťazstvo Roberta Fica nebude chybou bežných ľudí, ale dôsledkom dlhodobého zlyhávania pravice.

„Nepredbiehal by som však udalosti, pretože najskôr treba vyhrať voľby s takým výsledkom, aby sme mali možnosť zostaviť vládu. S veľkým rešpektom, lebo veľmi dobre viem, o čom sú voľby, ale aj s veľkým nasadením a dynamikou by som chcel viesť kandidátku Smeru, a potom samotné výsledky ukážu, aké bude moje ďalšie pôsobenie na slovenskej politickej scéne,“ uviedol to Róbert Fico v rozhovore pre TASR. Nepovedal to len tak.

Podľa prieskumu spoločnosti Median, realizovanom v novembri a decembri 2014, by Smer-SD volilo 41,9 percenta opýtaných. Prieskum znie realisticky. Choďte sa opýtať ľudí, ako sa im žije, s čím sú spokojní, s čím nie. Bežný človek žije v tvrdej realite. Chodí do práce, dostane výplatu a z tých pár eur musí dokázať prežiť. Ak tento človek, jeho deti alebo rodičia zrazu môžu cestovať zadarmo alebo dostanú prísľub že sa zvýšia dôchodky, všetci to privítajú. Napríklad zo zvýšených dôchodkov majú prospech nielen seniori, ale aj tí, čo sa o nich starajú. Rodičia často z dôchodku pomáhajú svojim deťom, to je tajomstvo slovenského zázračného prežitia. Mnohí z nich preto pôjdu voliť Smer. Mnoho ľudí navyše považuje Roberta Fica za politika, ktorý má seriózne vystupovanie a vyžarovanie vodcu. Bez neho by Smer nebol Smerom. A k tomu geniálny slogan. Neprekonateľný. Ľudia potrebujú istoty.

Ľudia dobre vedia, že pri zmene politickej garnitúry nastanú zmeny. Zmien sa ľudia boja. Už sú z nich unavení. Lebo môže byť aj horšie. Lebo čo ak zas budú politici sľubovať lepší zajtrajšok systémom uťahovania opaskov? To by už nezvládli. Ľudia nechcú už nič, len pokoj a prežiť. To, že je tu korupcia, to nikto priamo necíti, a tak ich to netrápi. Ak Fico po troške pridá sem a tam, dá vlaky zadarmo, zvyšuje tým svoju popularitu. Toto totiž ľudia cítia na svojej peňaženke.

Samozrejme, že Smer bude vyhrávať u bežných ľudí nie preto, že sú hlúpi, ale rozmýšľajú prakticky. Hlavne sú unavení z politiky. Keby dokázala pravica zvýšiť svoju popularitu ničím, čo by ponúklo ľuďom lepší život, možno by nevolili Fica.

Nakoniec vždy rozhodnú voliči, kto bude v parlamente a s akým počtom hlasov. Politici rozhodujú iba o svojom koaličnom potenciáli. Matovič, Hlina a Lipšic majú potenciál nulový, dokonca aj medzi nimi panujú ťažko zakrývané nezhody. Aj vďaka ich nekonečnej ambicióznosti nemá opozícia jasného lídra. Všetci chcú byť ministerskí predsedovia, zdá sa, že viac než sám Fico. A všetci chcú vládnuť podľa svojich predstáv.

Žiaľ, keby sa podarilo šiestim stranám vyhrať voľby, nevydržia štyri roky, to už voličom dokázali. Nebolo to tak dávno. Dnešná opozícia je neprehľadný zhluk strán, z ktorých každá ma iné ideologické zameranie. Dnes bojujú proti Ficovi, potom budú bojovať jeden proti druhému. Skoro päťdesiat percent voličov nechodí voliť. Jednoducho pochopili, že ak je ľavica prehra, tak pravica určite nie je výhra. Tak to vzdali.

Výsledky prieskumov sú vždy len orientačné, no iné kvantitatívne ukazovatele okrem volieb nemáme. Podľa vyššie spomínaného prieskumu by sa do parlamentu dostal aj Most-Híd so 7,2 percentami potenciálnych voličov a aj liberáli z SaS so ziskom 5,4 percenta hlasov.

Priznám sa, Bugárovi by som hlas vo voľbách dala. Má vystupovanie a snaží sa o politickú kultúru. Politik, ako má byť. Bez trápneho šaškovania, akým sa prezentuje taký Matovič. Aj Sulík získava u mňa body. Je dobrý ekonóm a vidieť, že má snahu urobiť niečo pre Slovensko. Ostatné strany sú pre mňa ako voliča zatiaľ neatraktívne.

Takže občas sa treba zamyslieť aj nad prieskumami. Aby sme neboli po voľbách prekvapení. Občas treba počúvať aj hlas ľudu. A trebárs aj takúto konštruktívnu kritiku. Pre svoje dobro. Ale hlavne pre dobro ľudí, ktorí na Slovensku žijú. Ja nepotrebujem kritizovať. Chcem tu žiť. Nie živoriť. Toto počúvam čoraz častejšie. Tieto slová musia byť výstrahou, v akom marazme to žijeme.

Podľa môjho názoru tradičné strany „napravo“ musia nahradiť strany nové. Možno do roku 2020 sa nejaké rozumné alternatívy nájdu, ale do roku 2016 určite nie. Zatiaľ žiadnu nevidím.

A naopak, vytvorenie vlády terajšími pravicovými stranami pri tých najoptimistickejších odhadoch nie je možné ani v teoretickej rovine. Čo samozrejme nie je dobrá správa pre Slovensko, pretože sa ukazuje, že slovenská politická scéna je nevyspelá, miestami až detinsky nedospelá.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Šéf protikorupčného úradu Kovařík: O Ficovom hlase sme viedli polemiky

Policajti pri citlivých kauzách nemôžu zisťovať všetko, musia brať ohľad aj na česť politika, tvrdí Ficov šéf boja proti korupcii.


Už ste čítali?