Po Syrize môže otriasť Európu španielsky Podemos

Autor: Monika Albertiová | 3.2.2015 o 8:00 | Karma článku: 5,89 | Prečítané:  1150x

Grécka Syroza a španielske Podemos sú strašiakom európskych politických elít. Je nepochybne pravdou, že obe strany politicky žijú iba vďaka hrubému populizmu. No rovnako je pravou aj to, že tak Syriza, ako aj Podemos nútia nastavujú Európe zrkadlo a nútia ju riešiť problémy, ktoré boli dosiaľ zametané pod koberec.

Situácia v eurozóne je vážna. A existencia spoločnej európskej meny je jedným z problémov, ktorý tento stav vytvára. Jednoducho povedané spoločná mena nemala nikdy pevný základ. Ako príklad nám môže poslúžiť Grécko, ktoré vstupom do EÚ prišlo o konkurencieschopnosť, a viac stratilo ako získalo. Z vytvorenia eurozóny najviac profitovalo Nemecko, ktoré od konca deväťdesiatych rokov tiež porušovalo „trojpercentné kritérium“. Písala som o tom napríklad tu. Vstup Grécka bol pre Nemecko dobrým krycím manévrom na zakrývanie svojich ekonomických problémov. Teraz musíme všetci znášať dôsledky tohto egoistického konania.

Jednou z možností, ako šialenstvo ďalšieho zadlžovania v Európskej únii zastaviť, sú masívne protesty voličov. A presne to sa začína v poslednej dobe diať. Grécko sa podľa môjho názoru bude mať dobre, len keď eurozónu opustí. To platí aj pre akúkoľvek krajinu, ktorej konkurencieschopnosť je nižšia ako v prípade Nemecka. To platí aj pre Španielsko.

Práve Španielsko bolo v posledných rokoch dejiskom početných protestov. Španieli, sklamaní ekonomickou situáciou a neefektívnou politikou, túžia po lepšom živote, a preto v uliciach vyjadrujú nespokojnosť. Naposledy tento víkend. Hospodárska kríza, škrty, nezamestnanosť, reformy v oblasti vzdelávania a zdravotnej starostlivosti sú len niektoré z dôvodov, ktoré vyvolávajú hnev verejnosti. Každý druhý Španiel má plné zuby politickej elity. Aj tvrdenie, že v Španielsku zaznamenali koniec recesie, je účelové a zavádzajúce. V Španielsku je už štvrtina obyvateľov bez práce. Z mladých do 30 rokov je až 50 % nezamestnaných a ako vieme, práve vysoká nezamestnanosť (hlavne u mladých ľudí) vytvára priestor pre extrémistické strany s radikálnym programom. A keď mohla vyhrať voľby Syriza v Grécku, v Španielsku to môže byť s najväčšou pravdepodobnosťou Podemos. Strana so stúpajúcou popularitou, ktorá sa dostala v januári na čelo prieskumov verejnej mienky.

Zaujímavosťou je, že bola založená iba vlani pred eurovoľbami a hneď získala 5 kresiel. Táto strana svojím programom pripomína Syrizu a aj keď sa javí o niečo menej radikálna, musím konštatovať, že sú si podobné. Nielen mladými, charizmatickými vodcami, ale aj mierou populizmu ich programov. Napríklad strana Podemos presadzuje aj zrušenie Memoranda o porozumení, čo sú podmienky, ktoré musia zachraňované krajiny plniť, ako aj preskúmanie verejného a aj súkromného dlhu a tú časť, ktorá sa ukáže byť ako nezákonná - neoprávnená, anulovať. Dá sa povedať, že by to bol svojím spôsobom bankrot. A bankrot považujem v tomto prípade za rozumné riešenie. Tak ako v prípade Grécka, aj Španieli by sa po bankrote mohli vrátiť k vlastnej mene, čo by naštartovalo španielsku ekonomiku.

Nemusíme so Syrizou alebo Podemosom súhlasiť vo všetkom, ale musíme myslieť na budúcnosť. A ak bude pokračovať sociálna mizéria ľudí v Grécku, Španielsku či inde, nesmieme zabúdať na príklad Nemecka v období Weimarskej republiky, keď ľudia nemali prácu a rástol hnev. Táto frustrácia viedla k vzostupu Hitlera. Beznádej totiž privádza ľudí priamo do náručia extrémistom.

Musíme sa snažiť udržať politickú stabilitu v Európe a nenahrávať extrémistom, preto musíme hľadať cestu k sociálnej udržateľnosti. Je preto najvyšší čas začať racionálne uvažovať. Zodpovednosť za krízu musia niesť tí, ktorí ju spôsobili – investičné banky, trhoví špekulanti a korporácie.

Podemos znamená „môžeme“. Pripomína mi to heslo Baracka Obamu „Yes, we can“, s ktorým sa dostal prvý raz k moci. Áno, môžeme. Môžeme teda očakávať zmeny? Španieli majú nádej na zmenu v podobe strany Podemos. Nemyslím si, že sa Španielsko zo dňa na deň stane ekonomickým tigrom len preto, že si to pár politikov praje. Ale niekto vždy začať musí. Prvá bola Syriza, teraz je to Podemos, strana ktorá prináša vietor zmien, ktorý sa môže časom prehnať celou Európskou úniou. Koncom tohto roka budú v Španielsku parlamentné voľby a Podemos je ich vážnym favoritom.

Vietor zmien môže prísť napríklad v podobe vystúpenia Grécka a Španielska z eurozóny, ktoré je podľa mňa pre tieto krajiny najlepším riešením.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Geológ: Ochladili Zem a vyhubili ľudí. Našu planétu čaká supererupcia

Výbuch supervulkánu by bol aj dnes katastrofický, hovorí geochronológ Martin Danišík, ktorý publikoval v prestížnom vedeckom časopise.

BLOG INEKO

Máme priveľa magistrov a inžinierov, dlho študujeme a neodmeňujeme úspech

Rozdiely vo vzdelávaní medzi Slovenskom a krajinami OECD.


Už ste čítali?