Stane sa Poľsko stredoeurópskou mocnosťou?

Autor: Monika Albertiová | 6.3.2015 o 8:00 | Karma článku: 7,07 | Prečítané:  1897x

Americké analytické centrum Stratfor zverejnilo správu s globálnou predpoveďou rozvoja regiónov a popredných krajín sveta do roku 2025. Pre Európanov je to mimoriadne prekvapivé čítanie. Veď kto by si dovolil predvídať napríklad úpadok Nemecka a posilnenie ekonomického a vojenského významu Poľska?

Môžete si myslieť, že správa Stratforu je vysnívané videnie situácie zo strany určitých síl vo Washingtone, ale článok je vcelku interesantný. Nehovoriac o tom, že sídlo tohto centra je v Texase v Austine, ktorý je od intríg hlavného mesta USA dostatočne ďaleko.

Podľa prognózy autorita Moskvy bude klesať a dôjde k vnútornému rozdrobeniu Ruska. Turecko sa stane regionálnou mocnosťou a bude súťažiť o vplyv s Iránom. EÚ nebude schopná vyriešiť svoje zásadné problémy.

Rozoberme si to podrobnejšie.

Do budúcnosti prognózuje Stratfor vzostup postkomunistických krajín, mohla by prísť chvíľa pre Poľsko, najväčšej a najľudnatejšej krajiny nášho regiónu. Prečo práve Poľsko?

Varšava vždy ašpirovala na veľmocenskú úlohu a teraz by s americkou podporou mohla konečne uspieť. Spojené štáty vnímajú Poľsko ako kľúčového partnera. Poľsko je nepochybne lídrom regiónu, hlavne Vyšehradskej štvorky, ktorej členmi sú aj Maďarsko, Česká republika a Slovensko.

Je to stredne veľká krajina s úspešnou ekonomikou. Pre Spojené štáty je jednoznačne najdôležitejším regionálnym partnerom. Aj keď nemá rovnaké postavenie ako Francúzsko či Nemecko, v kategórii strednej Európy je „ťažkou váhou“. To, že prezident Obama bol na návšteve Poľska, je tiež jasný odkaz.

Poľsko patrí medzi nemnoho európskych krajín, ktoré berú vážne obranu. Varšava v uplynulých rokoch investovala do modernizácie armády, na obranu dáva okolo dvoch percent HDP, čo je viac ako stanovuje záväzok vyplývajúci z členstva v NATO.

Poľsko tiež transformovalo samotnú štruktúru armády, ktorá z pohľadu Američanov úspešne bojovala so spojeneckými jednotkami v Afganistane. To všetko prispieva k obrazu krajiny, ktorá (hoci stále vo vývoji) je na ceste stať sa kľúčovým americkým partnerom v stredoeurópskom regióne.

Poľsko môže počítať s rastúcou americkou podporou pri jeho úsilí vystriedať Rusko ako vedúcu silu Slovanstva (lebo Poliaci Rusom nikdy neskočili na lep).

Dlhodobým cieľom Washingtonu je zabrániť vzniku hegemónnej mocnosti v Európe. Aj preto je cieľom podpory Poľska zabrániť normalizácii vzťahov medzi Nemeckom a Ruskom, respektíve vzniku ich spojenectva, pretože to by znamenalo zásadnú ranu globálnej moci USA.

Ak má prognóza pravdu, že autorita Moskvy bude klesať a dôjde k vnútornému rozdrobeniu Ruska, USA sú na najlepšej ceste udržať si vplyv v Európe za pomoci Poľska v strednej Európe a v oblasti Baltského mora, ako aj za asistencie čoraz asertívnejšieho Rumunska na juhu a v čiernomorskej oblasti.

Rusko možno v nasledujúcich pár rokoch zažije stagnáciu, ale spamätá sa. Rozhodne to nevyzerá na jeho úplný rozpad, aj keď jeho vzdialené východné a južné dŕžavy budú čoraz autonómnejšie. Čína bude pokračovať vo svojom raste, avšak v Južnej Amerike, východnej Afrike a na juhu Ázie sa objavia nové ekonomiky s tendenciami prudkého rozvoja, založeného na komparatívnej výhode lacnej pracovnej sily.

Spolupráca Ruska a Číny bude za pár rokov rovnako výhodná pre obe krajiny, ako bola spolupráca medzi Európou a Ruskom pred sankciami. To znamená dokonalá synergia. Rusko ako zásobáreň surovín a Čína s vyspelým spracovateľským priemyslom.

Ak by k tomu došlo, USA by čakali pravdepodobné veľké otrasy. Akonáhle by sa väčšina sveta rozhodla prejsť z dolára na juan, vznikla by v USA obrovská inflácia a znehodnotenie dolára. Aj preto sa USA jednoznačne usilujú udržať si postavenie svetového hegemóna.

Podľa predpovede Stratforu Európa má už teraz ohromné problémy s centralizáciou a aktuálne aj s jednotnou menou. Pritom sa v oboch prípadoch stala zajatcom svojich vízií. Zrušenie eura, alebo dokonca koniec integrácie by nepochybne viedli ku katastrofe. Ani jedno v horizonte nejakých desiatich dvadsať rokov nemožno vylúčiť.

Čo by sa z trosiek rozbitej Európskej únie vynorilo? Zďaleka tu nie je len poľský variant. Po rozpade by sa tiež mohlo vynoriť nemecké stredoeurópske jadro. A ďalšou otázkou, ktorú si v tejto súvislosti môžeme položiť, znie: Ako veľmi „európski“ sa cítia Briti? To ukážu májové voľby. Britský premiér David Cameron sa snažil nacionalistov z UKIP (Strana nezávislosti Veľkej Británie) oberať o hlasy vydieraním únie a prísľubom referenda o členstve ostrovnej mocnosti v EÚ, ktoré vypíše v roku 2017.

Preto rok 2015 nebude pre Európsku úniu ani trochu ľahký. Vlastne pre celý svet.

Akoby sa všetko opakovalo. Boli časy, kedy vystavali Berlínsky múr. A prišiel čas, keď bol zbúraný. V súčasnosti budujú nové múry, hrozí eskalácia globálnych vzťahov. Môže sa nám to vymknúť z rúk, ak nebudeme konať. Strata dôvery je katastrofálna. Moskva neverí Západu a Západ neverí Moskve. To je dôvod k obavám. Neslobodno ani pomýšľať na ďalšiu vojnu. Takáto vojna by veľmi pravdepodobne mala nukleárnu zápletku.

Prečo to píšem na záver? Podľa prognózy Stratforu sa USA budú na konci dekády zaoberať tým, aby úpadok a vnútorná dezintegrácia Ruska nevyústili do straty kontroly nad atómovými zbraňami rozmiestnenými po celej šírej Rusi, čo by mohlo viesť ku globálnej katastrofe. Musím konštatovať, že v tomto období nenávisť k Rusku zatemňuje racionálne myslenie. A to nesmieme dopustiť.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Šéf protikorupčného úradu Kovařík: O Ficovom hlase sme viedli polemiky

Policajti pri citlivých kauzách nemôžu zisťovať všetko, musia brať ohľad aj na česť politika, tvrdí Ficov šéf boja proti korupcii.


Už ste čítali?