Dokedy sa budeme skladať Grékom na blahobyt?

Autor: Monika Albertiová | 20.3.2015 o 8:00 | Karma článku: 9,91 | Prečítané:  2020x

Grécky parlament jasnou väčšinou hlasov v stredu večer schválil vládny návrh zákona o humanitárnej kríze, na základe ktorého poskytne vybraným domácnostiam a jednotlivcom bezplatné dodávky elektrickej energie a jedla.

Zákon o humanitárnej kríze prešiel aj napriek varovaniu Bruselu, ktorý vystríhal zadlženú krajinu pred jednostrannými opatreniami, nad rámec dohody o potrebných reformách výmenou za pokračovanie finančnej pomoci.

Hlavným kritériom pre poskytnutie pomoci z gréckeho humanitárneho programu bude predložené daňové priznanie. Podľa toho sa bude posudzovať, či príjemca má alebo nemá nárok na podporu. Hlavným kritériom bude hranica chudoby. Tá je v Grécku stanovená podľa ročného príjmu. Pre jednotlivca je to suma do 5023 eur na rok a pre štvorčlennú rodinu je to suma 10547 eur na rok.

Porovnajme si hranicu chudoby so Slovenskom.

Ak je v Grécku stanovená hranica chudoby podľa ročného príjmu jednotlivca suma 5023 eur na rok, potom sú Gréci oproti nám boháči. Na Slovensku je to bežný plat pracujúceho človeka v čistom. A nech mi nikto nevraví o väčších životných nákladoch, pretože ceny sú v oboch krajinách podobné. Samozrejme, že je tam niečo drahšie, ale zase aj niečo lacnejšie. Ak hovoríme len o veciach nevyhnutných pre život a vydelíme si tú sumu dvanástimi mesiacmi, vyjde nám, že „mesačná“ hranica chudoby je v Grécku 418 eur. Lenže na Slovensku je minimálna mzda, ktorá v roku 2015 predstavuje 380 eur mesačne, nižšia, ako grécka hranica chudoby. Ak sa teda Gréci rozhodli pre takto koncipovaný program humanitárnej podpory, zjavne si žijú na vyššej nohe ako Slováci, ktorí im v rámci eurovalu prispievajú na chod skrachovaného štátu.

Z pohľadu gréckych kritérií je teda Slovenskou krajinou chudoby a cez euroval sa skladá na sociálny komfort bohatším.

A ja sa pýtam dokedy?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Šéf protikorupčného úradu Kovařík: O Ficovom hlase sme viedli polemiky

Policajti pri citlivých kauzách nemôžu zisťovať všetko, musia brať ohľad aj na česť politika, tvrdí Ficov šéf boja proti korupcii.


Už ste čítali?