V Španielsku sa bude rozhodovať aj o Slovensku

Autor: Monika Albertiová | 23.3.2015 o 20:40 | Karma článku: 5,54 | Prečítané:  1667x

Španielsko sa nám možno zdá vzdialené a ak o ňom premýšľame, tak zväčšia ako o dovolenkovej destinácii. V tejto krajine sa však schyľuje k zásadnej zmene politickej scény. Doterajšiu hegemóniu ľudovcov a socialistov, ktoré dominovali Španielsku od smrti diktátora Franca, už dlhšie narúša ľavicovo-populistický Podemos. Na obzore sa však objavila nová sila – reformný a umiernený katalánsky Cuidadanos. A keďže Španielsko je pre eurozónu (a teda aj pre Slovensko) oveľa významnejšie ako Grécko, mali by sme dianiu v tomto iberskom štáte venovať zvýšenú pozornosť.

Socialisti vyhrali predčasné regionálne voľby v Andalúzii, najľudnatejšej oblasti Španielska. Výrazný úspech zaznamenala aj novovzniknutá protestná strana Podemos. Uvádzajú to povolebné prognózy, ktoré zverejnili španielske médiá. Ale najzaujímavejší výsledok podľa môjho názoru dosiahla strana Ciudadanos.

Podľa doteraz známych výsledkov bude mať Španielska robotnícka socialistická strana 47 kresiel v 109-člennom regionálnom andalúzskom parlamente, na druhom mieste skončila vládnuca stredopravá Ľudová strana premiéra Mariana Rajoya, ktorá v Andalúzii zaznamenala značný úbytok hlasov. Dobrý výsledok zaznamenalo ľavicové zoskupenie Podemos, oslovujúce voličov sklamaných z tradičných politických strán a odmietajúcich vládne úsporné opatrenia. Kandidáti Podemosu by mali obsadiť v andalúzskom parlamente 15 kresiel. Ďalšia novovytvorená strana Ciudadanos, ktorá sa hlási k pravému stredu politického spektra, získala deväť mandátov.

Čo napovedá tento výsledok?

Voliči, unavení niekoľkými rokmi úsporných opatrení a uťahovania opaskov, volajú po zmene. A práve politickí nováčikovia prinášajú zmenu, po ktorej tak túžia.

Ak doteraz pútala najväčšiu pozornosť strana Podemos, ktorá Španielom sľubuje koniec nepopulárnych škrtov, teraz sa na politickej scéne objavuje nová hviezda, stredopravicová strana Ciudadanos (Občania), ktorá oslovuje prevažne voličov ľudovcov, ale aj tých, ktorí už majú plné zuby doterajších skorumpovaných elít. Ciudadanos zažíva doslova raketový nástup aj na úkor popularity Podemosu, pretože Španieli si začínajú uvedomovať, že tento populistický subjekt sa až príliš podobá na grécku Syrizu, neschopnú viesť efektívne rokovania s Bruselom. A neistota je to posledné, po čom dnes Španieli túžia.

Pozíciu tradičných strán oslabujú korupčné škandály. Podozrenie z nečestných praktík pri (ne)platení daní sa navyše nevyhlo už ani strane Podemos (čo zastavilo rast jej preferencií), a práve to je dôvod, prečo si myslím, že nastala chvíľa pre razantnejší nástup strany Ciudadanos.

Táto strana, ktorá pôvodne vznikla ako regionálne katalánske zoskupenie, v posledných týždňoch plní titulky novín. Stavia sa proti katalánskemu nacionalizmu, je za zachovanie jednoty Španielska a presadzuje reformy. Popularita Ciudadanos začala strmo rásť až v posledných týždňoch. A jej sila ešte porastie. Strana sa profiluje pravicovo-liberálne, je umiernená, proeurópska a do istej miery preberá voličov vládnucim konzervatívnym ľudovcom. Teraz sa jej však podarilo uspieť v Andalúzii, ktorá je zase tradičnou baštou socialistov.

Práve voľby v Andalúzii sú dôležité pre celé Španielsko. Andalúzia patrí medzi najvýznamnejšie zo sedemnástich autonómnych oblastí krajiny. Má najviac obyvateľov, a radí sa k najchudobnejším regiónom Španielska, ktoré najviac pociťujú dopad ekonomickej krízy.

Výsledky volieb v Andalúzii budú mať teda širší dosah. Práve tento región ukázal, ako veľmi Španieli túžia po zmene, ktorú im sľubujú ako Podemos, tak Ciudadanos.

Andalúzia sa môže stať modelom nového rozloženia síl na politickej scéne Španielska, lebo po andalúzskych voľbách nasledujú v máji hlasovania v ďalších 13 regiónoch. V septembri sa pri voľbách v Katalánsku oživí otázka nezávislosti tejto mocnej autonómnej oblasti a na konci roka sa bude voliť nový parlament Španielska. Andalúzsky model naznačuje, že po desaťročiach bude táto krajina odkázaná na koaličné strany a je veľkou otázkou, či „junior“ partnerom v novej vláde v Madride bude Podemos alebo Ciudadanos. Táto okolnosť totiž zásadným spôsobom ovplyvní novú tvár Španielska, a tým aj osudy Európskej únie a eurozóny.

Strana Ciudadanos má všetky predpoklady na úspech a môže spôsobiť zemetrasenie v parlamentných voľbách v Španielsku. To isté platí aj o strane Podemos, ale z hľadiska slovenských a celoeurópskych záujmov sa zdá, že palce by sme mali viacej držať umierneným Občanom z Katalánska.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Šéf protikorupčného úradu Kovařík: O Ficovom hlase sme viedli polemiky

Policajti pri citlivých kauzách nemôžu zisťovať všetko, musia brať ohľad aj na česť politika, tvrdí Ficov šéf boja proti korupcii.


Už ste čítali?