Matovičov ružový sen

Autor: Monika Albertiová | 31.3.2015 o 8:00 | Karma článku: 11,31 | Prečítané:  3609x

Keď politici snívajú, občania by mali byť v strehu. Ak sníva politický klaun Igor Matovič, občianska ostražitosť by mala byť v najvyššej pohotovosti. Uvádzanie snov politikov tohto druhu do reality sa totiž spravidla stáva nočnou morou.

Ak by vytvorili volebnú koalíciu OĽaNO, SaS a Nova, do parlamentu by sa dostali so 14 percentami ako druhý najsilnejší politický subjekt. Také sú výsledky neverejného prieskumu agentúry Focus, ktoré pre HNonline prezradil šéf Obyčajných ľudí Igor Matovič.

Človek by si myslel, že prieskum je preto tajný, aby nebol zverejnený. Okolnosť, že ho Matovič „odtajnil“, nasvedčuje, že sa pokúša manipulovať s verejnou mienkou. Robia to všetci politici a my by sme im na to nemali naletieť.

V prieskume, ktorý sa uskutočnil na prelome januára a februára, získali OĽaNO, SaS a Nova dohromady viac percent ako je súčet ich samostatne nameraných preferencií. Z tohto hľadiska je už značne starý a zrejme bol ovplyvnený zimnými protestmi Mladých pušiek, ktoré sú už definitívne minulosťou.

Napriek tomu si položme niekoľko otázok: Skade sa tieto čísla berú? OĽaNO je strana štyroch ľudí, Nova má dlhodobo preferencie okolo dvoch – troch percent, jedine SaS sa pohybuje na hranici zvoliteľnosti. Tak kde sa tu odrazu zobrala občianska objednávka po predvolebnej koalícii liberálnej a konzervatívnej pravice s kabaretom pána Matoviča?

Matovič si stanovil pred voľbami hlavný cieľ - aby na Slovensku nevládli Smer a SNS: „Za seba som ochotný urobiť čokoľvek, čo by tomu pomohlo.“ Tomuto jedinému Matovičovmu výroku verím, lebo on je schopný urobiť naozaj čokoľvek, aby si splnil svoj ružový sen.

Podľa Matoviča si strany dajú spraviť ešte dva - tri prieskumy, aby lepšie spoznali správanie voličov. Správanie voličov je nevyspytateľné, ale jedno by sme si mali uvedomiť všetci. Pred Slovenskom stojí dôležitá úloha. Od 1. júla 2016 do 31. decembra 2016 bude Slovensko predsedať Rade EÚ. A predsedníctva sa ujme nová vláda SR, ktorá príde po plánovaných parlamentných voľbách na jar 2016.

Viete si predstaviť, že by Matovič niesol politickú zodpovednosť za predsedníctvo Slovenska v EÚ?

Najskôr si vysvetlime, čo to znamená, že bude Slovensko predsedať rade EÚ. Slovenskí ministri budú viesť rokovania jednotlivých ministerských formácií Rady EÚ, teda napríklad slovenský minister financií bude šesť mesiacov viesť rokovania ministrov financií členských štátov EÚ. Naši ministri budú tiež hovoriť a rokovať v mene rezortných ministrov členských štátov EÚ s Európskym parlamentom, Európskou komisiou a ďalšími inštitúciami EÚ.

Na nižšej úrovni bude odborný aparát ministerstiev viesť rokovania prípravných orgánov Rady EÚ, teda slovenskí experti a zástupcovia jednotlivých rezortov budú viesť rokovania približne 200 pracovných skupín, podskupín a výborov Rady EÚ, a budú tiež na svojej úrovni rokovať v mene rezortných kolegov z členských štátov EÚ s Európskym parlamentom, Európskou komisiou a ďalšími inštitúciami EÚ.

Rade EÚ predsedá každý polrok jeden členský štát. Post predsedníckej krajiny je teda významný nástroj na ovplyvňovanie chodu celej únie, a zároveň aj prezentácie úrovne krajiny v celoeurópskom kontexte (čo je s Matovičom vo vláde nemožné). V druhom polroku 2016 bude Slovensko prvýkrát v pozícii predsedníckej krajiny. A to je príležitosť, ako potvrdiť, že Slovenská republika je plnohodnotným členom EÚ, ktorý efektívne manažuje európske záležitosti, prispieva k tvorbe konsenzu členských krajín.

Viete si predstaviť, že by Matovič niesol politickú zodpovednosť za takú dôležitú úlohu? Dokážete si predstaviť, že by Matovič v Rade EÚ predsedal rokovaniu rezortných ministrov? Ako by asi Matovič, aktér neinteligentných slovných šarvátok, dokázal uchopiť komplexnosť problémov, ktorým únia čelí v týchto neľahkých rokoch?

Viacerí politici nahlas rozprávajú o svojich politických snoch. Jedným z nich je Matovič, ktorý dúfa, že mu na priehľadný trik s „odtajneným“ prieskumom naletia.

Matovič nás pritom nechce zachrániť od Fica. On len zachraňuje vlastnú politickú existenciu, ktorá pri pohľade na jeho kabaretné prvky nemá žiadne opodstatnenie. Matovič chce byť silou mocou v parlamente a akejkoľvek vláde, aká vzíde z budúcoročných volieb, bude robiť zle rovnako, ako to robil už aj za Ivety Radičovej. Bude to robiť, aj keby bol jej členom, pretože on inak politiku robiť nedokáže. A takto sa nedá riadiť krajina a už vôbec nie predsedať EÚ.

Matovičov sen nie je spravovať krajinu a pomáhať jej. Chce sa len za každú cenu udržať v politike, a preto dnes verejnosti ponúka svoj ružový sen o volebnej koalícii. Autentický Sulík však Matoviča nepotrebuje, o tom som už písala. Skrachovaný Lipšic sa však aj Matovičovej slamky chytá. Avšak to, čo je dobré pre Matoviča s Lipšicom, ešte nemusí byť dobré aj pre nás. Naopak, môže sa to zmeniť na horší než zlý sen.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Šéf protikorupčného úradu Kovařík: O Ficovom hlase sme viedli polemiky

Policajti pri citlivých kauzách nemôžu zisťovať všetko, musia brať ohľad aj na česť politika, tvrdí Ficov šéf boja proti korupcii.


Už ste čítali?