Prieskum potvrdil: Sulík nepotrebuje Novu a OĽaNO

Autor: Monika Albertiová | 15.4.2015 o 12:30 | Karma článku: 9,51 | Prečítané:  2753x

Prieskum potvrdil to, čo si myslia mnohí, vrátane mňa. Predseda SaS Richard Sulík nepotrebuje Novu a OĽaNO na to, aby sa dostal do parlamentu. Práve naopak!

Vyplýva to z prieskumu agentúry Focus, ktorý bol uskutočnený od 31. marca do 8. apríla. SaS v ňom získala 5,3 percenta a v parlamente by mala deväť poslancov.

Každý, kto chce voliť akúkoľvek stranu, by si mal najskôr položiť otázku, aké skutky dávajú či nedávajú dôveryhodnosť jej politikom.

Napríklad nechápem, dokedy sa ľudia nechajú ťahať Matovičom za nos? Jeho večné oháňanie sa detektorom lži, tvrdenia, že nikdy nezobral a nedal úplatok, pričom neskôr vysvitlo, že dal úplatok lekárovi. Už vtedy klamal a dnes sa tvári, akoby sa nechumelilo a ďalej sa odvažuje vystavovať iným morálne vysvedčenia.

Korupcia a úplatky sú Matovičovou hlavnou témou. Úplatok použil na svoje zviditeľnenie sa aj pár dní po voľbách v roku 2010, keď povedal, že mu ponúkli 20 miliónov, ak odíde z koalície. Keď si uvedomil, že je to hra s ohňom, odrazu si vymyslel príbeh o akýchsi kamošoch, ktorí si z neho vystrelili. Ľudia si Matoviča vtedy všimli, ale na klamstvo o úplatku už určite zabudli. Ale nemali by.

Igor Matovič už neraz dokázal prekvapiť. Stalo sa tak aj pred parlamentnými voľbami v roku 2012, kedy ľudí z KDS a OKS poslal na detektor lži. Tí sa následne oprávnene urazili a spoločnú kandidátku opustili a o to presne Matovičovi išlo. Vyradiť z hry konzervatívne sily, ktoré by mohli OĽaNO vo voľbách odobrať dve či tri percentá.

Nemali by sme zabudnúť aj na ďalšiu drobnosť. Pri hlasovaní o eurovale, spojenom s vyslovením dôvery vláde, hlasovaciu kartu vytiahol aj šéf Obyčajných ľudí Igor Matovič a traja poslanci za OKS. Farizej, ktorý by bol najradšej, keby sa na toto nechlapské konanie zabudlo. Nezabudlo.

Mnohí z povalenia vlády obviňujú Richarda Sulíka. Ale je to plač na nesprávnom hrobe. Jeho strana od začiatku hovorila, že nepodporí skladanie sa Európanov na grécky sociálno-ekonomický experiment. Aj preto je predseda SaS považovaný ľuďmi za najpravdovravnejšieho politika.

Sulík bol jediný, kto konal v súlade s tým, čo pred voľbami sľúbil, a dokonca plnil aj Radičovej (SDKÚ) volebný program. Sulík nespojil hlasovanie o megatuneli - eurovale s vyslovením dôvery vláde. Naopak, dostal od Radičovej prísľub, že hlasovanie bude oddelené. Keby si SDKÚ vážila svojich voličov, tiež by nesmela hlasovať za euroval, pretože to bol prvý bod jej programu, na základe ktorého dali ľudia strane hlasy. Spojením hlasovania SDKÚ oklamala ľudí a povalila vládu sama, nie SaS. A dnes za to nesie SDKÚ dôsledky v podobe straty dôvery voličov.

Vráťme sa k prieskumu agentúry Focus. Naznačuje, akou cestou by sa malo uberať uvažovanie SaS pred voľbami. Spájanie sa s Matovičom a Novou sa rovná strate identity. Navyše Matovič aj Lipšic už ukázali, ako si predstavujú spoluprácu s partnermi. Ten prvý, ako som už spomínala, hanebne vyštval OKS a KDS z kandidátky tesne pred voľbami a ten druhý vystrnadil liberálov zo svojej strany ani nie po roku spoločnej púte v jednej strane.

Navyše nekonzistentné konzervatívno-liberálne spojenectvá vytvárajú zárodky budúcej nestability (viď osud Radičovej vlády). A nestabilita zase vyvoláva sklamanie medzi voličmi. Ak má liberálna politika na Slovensku prežiť, SaS si nemôže dovoliť experimenty s mačkopsami, ale musí ísť vlastnou cestou a ponúknuť liberálnemu voličovi zrozumiteľnú alternatívu. Potom je reálne aj dvojciferné číslo vo voľbách.

Z tohto pohľadu sú pre Sulíka Matovič a Lipšic iba príťažou, ktorej sa musí čím skôr zbaviť, aby dal liberálnemu voličovi jasný signál, že jeho autentický program sa nerozplynie v balaste estrádneho marketingu, ktorý OĽaNO a Nova neustále produkujú.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Šéf protikorupčného úradu Kovařík: O Ficovom hlase sme viedli polemiky

Policajti pri citlivých kauzách nemôžu zisťovať všetko, musia brať ohľad aj na česť politika, tvrdí Ficov šéf boja proti korupcii.


Už ste čítali?