Voľba šéfa NKÚ: Opozícia v úlohe Ficovho komparzu

Autor: Monika Albertiová | 13.5.2015 o 8:00 | Karma článku: 8,60 | Prečítané:  2505x

Prípravy na voľby predsedu NKÚ ukazujú, že Fico umne rozkladá opozíciu zvonka. V tomto počínaní by však nemohol byť taký úspešný, keby opozícia nebola taká demoralizovaná a neschopná.

Poslanci podali tri návrhy kandidátov na predsedu NKÚ. Predseda a zároveň jediný poslanec SDKÚ-DS Pavol Frešo navrhol na tento post Karola Mitríka. Vzhľadom na to, že ani len neprejavil záujem rokovať so zvyškom opozície, je na mieste otázka, či pán Mitrík nie je v skutočnosti kandidátom Ivana Kmotríka, ktorý má dlhodobo veľký vplyv na predsedu (nielen SDKÚ, ale aj bratislavského VÚC) Freša a zároveň veľmi blízko k vládnemu Smeru. Predseda KDH Ján Figeľ navrhol na post predsedu NKÚ Maroša Žilinku, ktorého podporuje ďalších 59 poslancov za KDH, MOST – HÍD, OĽaNO a SaS, ako aj nezaradení opoziční poslanci.

A poslanci Marián Kvasnička z KDH a Štefan Kuffa z OĽaNO navrhli na predsedníčku NKÚ Henrietu Crkoňovú, ktorá má očividne blízko k Smeru.

Môžete považovať Kuffov (nehovoril Igor Matovič, že v jeho klube sa riadia iba svedomím a žiadnymi straníckymi príkazmi?) a Kvasničkov postup za podivný alebo amatérsky. A určite nebudete ďaleko od pravdy. Najmä Kvasničkov počin však treba posudzovať v súvislostiach. V KDH totiž vznikla platforma ĽUD KDH, a to poslancovo konanie stavia do celkom iného svetla.

V septembri 2014 Marián Kvasnička napísal list celému poslaneckému klubu. V liste si nekládol servítku pred ústa, keď v ňom písal: „Pomaly viem naspamäť všetky tie floskuly, finty, frázy a farizejstvá, v ktorých predstierame iné, než si myslíme a cítime. Pokrytectvo som pomaly začal vnímať ako normu, intrigovanie ako pravidlo.“ Neskôr sa síce snažil vysvetliť list ako zovšeobecnenie ľudskej podstaty, avšak nielen tí, ktorým bol adresovaný, veľmi dobre vedeli, o čom je reč.

Ak teraz prichádzajú s iniciatívou ĽUD KDH, ktorá má byť podľa jej iniciátorov „hlasom volajúcim na púšti dovtedy, kým sa maniere papalášov v KDH neskončia,“ tak môžem konštatovať, že Kvasnička bol prvou lastovičkou, ktorá síce leto nepriniesla, ale už vtedy poodhalila vnútorné rozpory vo vnútri KDH. Táto iniciatíva je zaujímavá prinajmenšom preto, lebo demonštruje nespokojnosť regionálnych štruktúr s vedením hnutia, čo môže predstavovať pre stranu v predvolebnom roku priam smrteľné riziko.

Vráťme sa však späť k voľbe predsedu NKÚ. Ak sa poslanecký klub dohodne na určitom postupe, je normálne očakávať, že sa dohoda bude dodržiavať. A keďže Kvasnička najskôr podpísal kandidatúru Žilinku, tak je evidentné, že s dohodou súhlasil. A zrazu ponúknu s Kuffom vlastnú kandidátku. To vyvoláva nielen oprávnené podozrenia, že za jeho konaním je bábkoherec Fico, ale v kontexte vyššie citovaného listu a regionálnej rebélie v KDH poukazuje na oveľa hlbšiu krízu, ako sa môže na prvý pohľad zdať.

Treba však pripomenúť, že tieto turbulencie odvádzajú pozornosť od osoby hlavného opozičného kandidáta na predsedu NKÚ Maroša Žilinku. Navrhovatelia ho vydávajú za apolitického a nestraníckeho kandidáta, ale to je buď veľký omyl, alebo (a to je ten horší prípad) veľká lož. Tento prokurátor bol už za Lipšica, keď ešte nosil dres KDH, štátnym tajomníkom ministra vnútra. Teraz je zase kandidátom KDH na predsedu NKÚ, ktorého si osvojila veľká časť opozície. Je zjavné, že je to nielen politický kandidát, ale že to ani nie je apolitický prokurátor a to je ešte vážnejšie a znepokojujúcejšie zistenie. Prokurátor Žilinka sa totiž javí ako univerzálny kandidát KDH na akúkoľvek funkciu.

Zlatým klincom zábavného programu okolo NKÚ je Frešov nominant, bývalý riaditeľ SIS Karol Mitrík, ktorý v tejto funkcii prekonal neprekonateľné. Bol ešte väčším babrákom ako Ladislav Pittner, a to je už teda výkon, lebo jeho neschopnosť a diletantstvo boli príslovečné. Nomináciu Mitríka preto môže vysvetliť iba okolnosť, že predseda SDKÚ ho ponúkol Smeru ako neškodnú figúrku, za čo dostane od Fica po voľbách 2016 nejakú sladkú odmenu.

Nech to znie akokoľvek cynicky, realita je taká, že jediný, kto v rituálnych tancoch okolo voľby predseda NKÚ prejavil politickú dospelosť je Robert Fico. Rozohral prefíkanú hru, v ktorej má opozícia úlohu trápneho komparzu. Smer si totiž vyberie vlastného kandidáta na predsedu NKÚ a pritom nikto nebude môcť poprieť, že tak urobil na návrh opozície.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Šéf protikorupčného úradu Kovařík: O Ficovom hlase sme viedli polemiky

Policajti pri citlivých kauzách nemôžu zisťovať všetko, musia brať ohľad aj na česť politika, tvrdí Ficov šéf boja proti korupcii.


Už ste čítali?