Najväčší darca strany TIP žije z minimálnej mzdy

Autor: Monika Albertiová | 25.5.2015 o 8:32 | Karma článku: 12,20 | Prečítané:  19928x

Existuje dôvodné podozrenie, že stranu TIP financuje oligarchia stojaca za stvorením Ficovho režimu. Naznačuje to prípad záhadného darcu Ľubomíra Hadvičáka.

Slovensko je krajinou, kde ľudia dokážu vyžiť z mála. Je to smutný fakt. A neuveriteľným príkladom je aj najväčší darca strany TIP. Slovensko je aj krajina, kde sa slovo korupcia skloňuje vo všetkých pádoch. A práve korupcia je častou populistickou agendou mnohých politických strán. Jednou z nich je strana TIP. Určite ste zaznamenali aj jej najnovšiu kampaň v boji proti korupcii.

Kampaň strany TIP nájdete tu.

Predseda strany TIP Tomáš Hudec považuje transparentnosť vo financovaní politickej strany za najdôležitejšiu súčasť boja proti korupcii. „Preto priebežne zverejňujeme všetky zdroje financovania strany - členské príspevky, ako aj dary od členov a sympatizantov,“ povedal. Chvályhodné. Na stránke TIP-u dokonca nájdete zoznam darcov. Ale je aj vážne podozrenie, že celý TIP je financovaný zo zdravotných odvodov nájdete tu.

Poviete si, nič výnimočné. Strany sú povinné zverejňovať financovanie a dary. Zaujímavý je však zoznam darcov. Obzvlášť zaujímavá je suma 100 tisíc eur od pána Ľubomíra Hadvičáka. Tento pán je konateľom niekoľkých firiem a dokonca neúspešne kandidoval na primátora Banskej Bystrice. A znova si poviete, že zase jeden úspešný podnikateľ, ktorý našiel zábavku v politike. Možno len nevie, čo s peniazmi. V diskusii k článku o jeho kandidatúre si môžete prečítať o neskorom vyplácaní miezd. Niekedy meškajú aj tri mesiace, čo je pre mnohých podnikateľov taktiež príznačné.

Čo si však pomyslíte, keď zistíte, že všetky jeho firmy vyrobili za posledných päť rokov (2010 - 2014) kumulatívnu stratu 88 tisíc eur? Presne to sa stalo pánovi Hadvičákovi, najväčšiemu darcovi strany TIP. Zjavne tu teda niečo nie je v poriadku, a to aj vtedy, ak k strate  tohto mecenáša prirátame aj zisk 212  tisíc eur, ktorý pred šiestimi roku, v roku 2009, vyrobili jeho firmy. Spolu je to len kumulovaný zisk 124 tisíc eur.

Ťažko sa dá uveriť, že niekto dá strane 100 tisíc eur, aby mu ostalo na ďalšie roky života 330 eur mesačne! To je menej ako minimálna mzda! Ide o veľmi zaujímavý prípad financovania strany, ktorý sa neobyčajne podobá na iný príbeh. Každý si veľmi dobre pamätá na skromne žijúceho 80-ročného dôchodcu, ktorý daroval HZDS sedem miliónov korún. Priniesol ich len tak. V igelitke.

Jednou z najdôležitejších zmien v zákone o voľbách je vznik Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán, ktorá bude nezávislým orgánom na kontrolu financovania politických strán a hnutí, riadenie volieb a zisťovanie výsledkov volieb. Je len na škodu, že sa nevenuje pozornosť aj darcom.

Bolo by teda zaujímavé spýtať sa, ako dokáže Ľubomír Hadvičák vyžiť z tristo tridsiatich eur. Možno, že je breatharián a nepotrebuje jesť. Oveľa pravdepodobnejšie je, že aj v tomto prípade to neboli jeho vlastné peniaze, lebo ich nemal ako (legálne) zarobiť.

Ak má strana TIP plné ústa boja proti korupcii, mala by mať v sebe aj kúsok sebareflexie. Ak vidí smietku v cudzom oku, ale nevidí brvno vo vlastnom, mal by sa niekto opýtať: Toto je nová politika? A nie je to len nová strana za peniaze starých mecenášov a oligarchov, ktorí financovali vznik Ficovho režimu?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Šéf protikorupčného úradu Kovařík: O Ficovom hlase sme viedli polemiky

Policajti pri citlivých kauzách nemôžu zisťovať všetko, musia brať ohľad aj na česť politika, tvrdí Ficov šéf boja proti korupcii.


Už ste čítali?