EÚ nepohorí na Grécku, ale na imigrantoch

Autor: Monika Albertiová | 24.6.2015 o 8:00 | Karma článku: 6,94 | Prečítané:  1846x

Problémom eurozóny a Európskej únie nie je len Grécko. V čoraz väčšom počte krajín EÚ sa posilňujú euroskeptické až extrémistické strany. Situácia okolo imigračnej krízy tejto vlne nahráva.     

A preto, ak niečo dostane úniu na kolená, nebude to grexit, ale sťahovanie národov z Blízkeho východu do strednej a západnej Európy.

Kríza v Grécku zďaleka nie je ani po pondelkovom optimizme zažehnaná. Jej vyústenie bude mať politické a hospodárske dôsledky pre celú Európu. Grécko a jeho veritelia môžu dúfať v dočasnú dohodu, aby si všetci kúpili čas a (na chvíľu?) zabránili gréckemu bankrotu. Rokovania pokračujú, ale možnosť odchodu Grécka z eurozóny zostáva. Grexit by mal drastický vplyv na globálne trhy a európsku politiku, ale zdĺhavé vyjednávania tiež narúšajú dôveru v životaschopnosť Európskej únie.

Sľub Európskej centrálnej banky, že urobí všetko pre ochranu eurozóny, chlácholila ostatné tri roky finančné trhy. Avšak neusporiadaný grexit môže znamenať oveľa viac ako stratu Grécka. Na programe totiž budú obavy z nestálej finančnej situácie celom európskom Stredomorí.

V dlhodobom horizonte vyvolá prípadný grexit vážne otázky o solidarite v rámci Európskej únie, konkrétne či najväčšie ekonomiky bloku sú naozaj ochotné chrániť slabších členov. Bez ohľadu na výsledok gréckej krízy, finančne zraniteľné krajiny budú Nemecko aj naďalej považovať za najväčšieho naničhodníka. Počiatočná panika, ktorá by vznikla pri odchode Grécka z eurozóny, by časom ustala, zvlášť ak by grécka ekonomika začala rásť. Atény by začali tlačiť drachmu, čo by prospelo gréckemu exportu a rastu. Bol by to dôkaz toho, že život existuje aj po eurozóne.

Zaujímavé je sledovať aj ďalšie stredomorské krajiny, napríklad Španielsko. Španielska ekonomika znovu rastie a miera nezamestnanosti v krajine pomaly klesá. Politické dôsledky krízy sa však začínajú prejavovať až teraz. Tradičný politický systém dvoch strán v krajine už neplatí. Regionálne a komunálne voľby, ktoré sa konali v máji v Španielsku, ukázali, že až štyri strany sú v hre o to, kto sa koncom tohto roka stane dominantným politickým hráčom v Madride. A dôležitým faktorom pri posudzovaní diania v tejto krajine je aj neustály boj o udržanie vzdorujúcich regiónov, ktoré potrebujú udržať politici pod kontrolou. Španielsko sa stalo príliš nepredvídateľné a investori môžu presunúť peniaze inde. Otázne je, či z tohto boja vyjdú víťazne tradiční konzervatívci a socialisti na jednej strane alebo nové úkazy na scéne – ultraľavicová Podemos, respektíve umiernení, ale antisystémoví centristi zo strany Ciudadanos.

Pozrime sa aj na Taliansko, ktoré dlhodobo prežíva podobný politický rozvrat. Talianska vláda takisto pociťuje dopad roky trvajúcej hospodárskej krízy. Klesá volebná účasť a klesajúca podpora vládnej Demokratickej strany naznačuje, že Taliani sú nespokojní s aktuálnym politickým vedením. To posilňuje pozície nacionalistickej Ligy severu a nesystémového hnutia Piatich hviezd.

Ďalšou krajinou je Francúzsko, ktoré je jednak stredomorskou krajinou, ale aj štátom, čo ovplyvňuje dianie na severe Európy. Nie je síce pod tlakom finančných trhov, ale jeho politická situácia predstavuje najväčšiu hrozbu pre Európsku úniu. Nacionalistická strana Národný front je stále veľmi populárna, lebo sa tiež pohráva s otázkou vypísania referenda o svojom členstve v Európskej únii, podobne ako Veľká Británia. A to je vážna hrozba. Myslím si, že Európska únia by mohla pravdepodobne prežiť grécky odchod, ale exit Francúzka by znamenal koniec únie.

Ak si to zhrnieme, tak zistíme, že v južných štátoch sú na vzostupe prevažne  krajne ľavicové strany a vo Francúzku nacionalistický Národný front, čo by malo byť pre všetkých mementom.

Aj keď sa v posledných mesiacoch, členské štáty a predstavitelia EÚ zamerali na nebezpečenstvo gréckeho bankrotu, podľa môjho názoru sú oveľa väčším nebezpečenstvom utečenci. Sťahovanie národov, ktorého sme práve svedkami, je ďalšou obrovskou skúškou európskej súdržnosti a solidarity. A tiež testom schopnosti efektívne čeliť nezvládnuteľnému prúdu prevažne islamských imigrantov.

Táto téma posilňuje skeptické a extrémistické sily nielen v Grécku a Taliansku, ale aj na severe Európy. Viď xenofóbna Alternatíva pre Nemecko v Spolkovej republike, ultrakonzervatívna a euroskeptická Právo a spravodlivosť v Poľsku a eurospektická Ľudová strana, ktoré minulý týždeň vyhrala voľby v Dánsku. O náladách vo Veľkej Británii, Fínsku a Švédsku ani nehovoriac.

EU má šancu prežiť, ale potáca sa na kraji priepasti. Stúpajúci odpor obyvateľov proti (údajnej) islamizácii, proti utečencom, proti kvótam, proti bruselským direktívam nemožno podceňovať. Ak budú bruselskí predstavitelia ignorovať nálady obyvateľstva a odpor proti ich politike, nebude to Grécko, na čom EU pohorí. Pohorí na utečencoch a neschopnosti zabezpečiť si základnú solidaritu a súdržnosť.

            
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Šéf protikorupčného úradu Kovařík: O Ficovom hlase sme viedli polemiky

Policajti pri citlivých kauzách nemôžu zisťovať všetko, musia brať ohľad aj na česť politika, tvrdí Ficov šéf boja proti korupcii.


Už ste čítali?