Úvahy nad smrťou doktora Karabina

Autor: Monika Albertiová | 3.9.2015 o 16:25 | (upravené 3.9.2015 o 16:55) Karma článku: 7,12 | Prečítané:  2019x

Viete si predstaviť starorímsku bohyňu spravodlivosti Justíciu? Má cez oči natiahnutú stužku, aby nevidela účastníkov pojednávania – ich pôvod, moc, postavenie či majetok, aby rozhodovala bez strachu a vidiny prospechu,

ale zamerala sa iba na konkrétny prípad. Stužka ma symbolizovať nestrannosť, tak ako váhy spravodlivosť a meč rozhodnosť aj prípadný trest. Takto sa dodnes vyobrazuje „slepá spravodlivosť“.

Ale niekedy sa mi tá spravodlivosť zdá úplne slepá, akosi slepo slepá. Toto mi napadlo, keď som sa dopočula o tragickej a predčasnej  smrti bývalého predsedu a pred niekoľkými dňami ešte stále sudcu Najvyššieho súdu SR Milana Karabina.

Podľa informácií z médií sa emeritný predseda Najvyššieho súdu pán Milan Karabin utopil v Antalyi na juhu Turecka, kde bol na dovolenke so svojou manželkou. Príčinou smrti bol údajne infarkt, ktorý dostal vo vode.

Poviete si, nič nezvyčajné, však Karabina trápilo zdravie už dávnejšie. V roku 1997 požiadal Národnú radu o uvoľnenie z funkcie predsedu najvyššieho súdu zo zdravotných dôvodov. Vo funkcii ho vystriedal istý Harabin. V apríli tohto roka chcela Súdna rada, vtedy ešte pod Harabinovou taktovkou, doktora Karabina odvolať z funkcie sudcu, pretože mal viac ako 65 rokov. Vtedy ubezpečoval kolegov, že sa cíti zdravotne v poriadku a chce ďalej súdiť.

Paradoxom sa mi ale zdá, že sa to stalo práve veľkému kritikovi Harabina, o ktorom Milan Karabin v minulosti povedal: „Ak by bolo takých sudcov viac ako tento, tak by slovenská justícia bola dávno v kolapse a na kolenách. Že nie je, to je iba zásluhou toho, že takých sudcov nemá. Väčšina je svedomitých a čestných.“

A aj emeritný predseda Najvyššieho súdu pán Milan Karabin bol prototypom slušného a čestného sudcu, ktorý za každých okolností presadzoval idey spravodlivosti pre všetkých rovnako. Svetlé stránky rozhodovacej činnosti Najvyššieho súdu budú navždy spojené s jeho menom. Toto o ňom napísal predseda jedného z trestných senátov Najvyššieho súdu SR Juraj Kliment.

V súčasnosti pracoval Karabin v senáte s kolegami Jurajom Klimentom a Petrom Szabom. Od 2. 9 mala trojica sudcov pôsobiť v senáte spoločne so Štefanom Harabinom, s ktorým mal nielen Karabin spory, ale aj celá slušná obec slovenských sudcov. Veľmi pekne to teda predsedníčka najvyššieho súdu vymyslela, keď dala Harabina do senátu jeho odborných i morálnych kritikov. Napriek ich „morálnej a odbornej disharmónii“, ako to nazval Kliment, predsedníčka súdu Daniela Švecová v novom rozvrhu práce rozhodla, že budú pracovať spolu. Chcela Harabinov senát, v dôsledku posledných rozhodnutí, rozsadiť a nepomohli ani Klimentove dôrazné apely. Konanie pani predsedníčky je nepochopiteľné. Je síce fajn, že chcela rozprášiť Harabinov pelech, ale zato nemusela zanešváriť jeho prítomnosťou jeden z najlepších trestných senátov súdu, ktorý vedie.

Kliment, Szabo a Karabin odmietali sedieť v jednom senáte s Harabinom a o pár dní je už  jeden z nich na pravde Božej. Aký paradox. Teraz budú musieť Kliment a Szabo aspoň formálne spolupracovať s Harabinom, inak by nebol ich senát uznášaniaschopný.

Zosnulý sudca bol človek, ktorého príklad je hodný nasledovania. V smútočnom vyhlásení k náhlemu úmrtiu Milana Karabina to uvádzajú sudcovia zo združenia Za otvorenú justíciu.

Ja stále verím, že spravodlivosť nie je slepo slepá. Len Karabinova smrť sa mi zdá ako neuveriteľná náhoda, ktorá akoby napomohla zavŕšiť Harabinov rozvrat. Ale ako sa hovorí: To nevymyslíš, to je život.

Alebo budeme musieť Justícii strhnúť z očí stužku a nasadiť okuliare.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Šéf protikorupčného úradu Kovařík: O Ficovom hlase sme viedli polemiky

Policajti pri citlivých kauzách nemôžu zisťovať všetko, musia brať ohľad aj na česť politika, tvrdí Ficov šéf boja proti korupcii.


Už ste čítali?