Čo nemá spoločné Sulík s Matovičom a Lipšicom

Autor: Monika Albertiová | 9.9.2015 o 12:30 | (upravené 9.9.2015 o 12:49) Karma článku: 8,26 | Prečítané:  1826x

Koalícia OĽaNO a Nova je pre jej zakladateľov zatiaľ obrovským sklamaním. Zástup rozčarovaných politikov by preto nemal rozširovať predseda SaS Richard Sulík, ale ísť si ďalej svojou jasnou a nespochybniteľnou cestou.       

Ľudia potrebujú chlieb a hry. „Panem et circenses“, táto zásada charakterizovala prístup cisárov v úpadkovom období Rímskej ríše. Vtedy bola za jedlo a hry získavaná priazeň prostého ľudu, ktorá potom bola využitá k ich vlastným cieľom. Pochopil to aj Igor Matovič, ktorý, zdá sa, keď nemá žiadny relevantný program, aspoň ľudí zabáva. Politici však nemajú byť pre zábavu, nebodaj na smiech.

A preto aj predsedovi Nova Danielovi Lipšicovi koalícia s Matovičom na vážnosti nepridá. Lipšic odišiel z KDH, kde mu chýbali ideály, aby teraz kandidoval spolu s OĽaNO - hnutím, ktoré nemá absolútne žiadnu politickú koncepciu a jediným jeho ideálom je prezentácia ega jedného podnikateľa z Trnavy.

Čo vlastne týchto dvoch spája? Spája ich túžba zostať v parlamente aj po voľbách. Zasadnúť do poslaneckej lavice na ďalšie volebné obdobie za každú cenu. A to je ten lep, ktorý ich drží pokope. Lenže to predsa nemôžu priznať otvorene, preto „lepom“ na voliča je boj proti korupcii. A to ako program strany nestačí, aj keď je korupcia vážna spoločenská pliaga. Čo majú ešte spoločné Igor Matovič a Daniel Lipšic? Spája ich aj čudné financovanie strán.

Igor Matovič spravuje OĽaNO ako rodinnú firmu. Stačí sa len pozrieť, ako krásne prepiera štátne peniaze cez Regionpress. Samozrejme, je šikovný, lebo našiel formálne nenapadnuteľný spôsob. Daniel Lipšic zasa nevie preukázať pôvod nemalej sumy peňazí, ktoré vložili darcovia v hotovosti na účet tieňovej štruktúry Nova - občianskeho združenia Sen pre Slovensko. Týždenník Plus 7 dní v tejto súvislosti hovorí doslova o igelitkových darcoch, čo bol donedávna terminus technicus spájaný len s Mečiarovým HZDS. Viac sa dočítate tu.

Len v skratke pripomeniem, že práve občianske združenie Sen pre Slovensko slúžilo na prefinancovanie politických aktivít Daniela Lipšica a jeho ľudí, ktoré v novembri 2012 vyústili do registrácie politickej strany Nova. A keďže sú v článku spomínaní „igelitkoví sponzori“, je to rukavica hodená predsedovi Obyčajných. Matovič rád posiela svojich partnerov sadnúť si na detektor lži. Teraz pod svoje krídla zobral Novu, takže má jedinečnú príležitosť opýtať sa na toto čudné financovanie politického „startupu“ Daniela Lipšica. Mohlo by to byť celkom zaujímavé.

Momentálne však majú Igor Matovič a Daniel Lipšic iný problém. Percentá, ktoré koalícia Nova a OĽaNO potrebuje získať v budúcoročných parlamentných voľbách. Na to, aby poslanci týchto strán zasadli v parlamente aj po marci 2016, potrebuje koalícia sedem percent. A v prieskumoch sa ich percentá nezvyšujú. Práve naopak. Ak chýba politikom rozum a charakter, nepomáha žiadne spájanie do koalície. A loď sa pomaly potápa. Nepomohli by im teda ani nové posily v podobe spojenia sa so SaS. Dokonca si myslím, že ak by sa k dvojkoalícii pridala aj SaS, mohlo by to všetkým zúčastneným spôsobiť problémy, keďže prax ukázala, že spojenie konzervatívcov a liberálov býva problematické.

Pýtam sa, prečo by si mala SaS viazať na krk týchto dvoch mentálnych outsiderov? Dúfam, že Richardovi Sulíkovi také niečo ani nenapadne. Každá krajina potrebuje 7 – 8 percentnú liberálnu stranu, a preto si stále myslím, že SaS má na to, aby aj teraz zvládla vstup do parlamentu samostatne, bez krkolomných a nedôveryhodných spojenectiev.

Je pekné mať plné ústa boja proti korupcii. SaS je však jediná strana, kde sa kvôli prešľapom vylučovalo, ktorá ako jediná na svojich ministerstvách netolerovala  korupciu. A najdôležitejšie, dodržala slovo, aj keď ju to stálo odchod z vlády. Aká iná strana sa z principiálnych dôvodov dobrovoľne vzdala účasti na moci?

Je dôležité klásť si v tomto predvolebnom období otázky. Napríklad: Čo dobré spravil Matovič pre Slovensko? Nie pre svoju rodinnú firmu a prezentáciu svojho ega, ale pre Slovensko. Nič. Richard Sulík robil, čo považoval za správne, a neustúpil. A čas mu dal za pravdu. A to mu vynieslo vysoký politický kredit. Tak by to malo byť. Ak robí človek správne veci, mal by si tým získavať dôveru ľudí. Nie populizmom, ale reálnymi skutkami, nech sú akokoľvek bolestivé.

      
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Šéf protikorupčného úradu Kovařík: O Ficovom hlase sme viedli polemiky

Policajti pri citlivých kauzách nemôžu zisťovať všetko, musia brať ohľad aj na česť politika, tvrdí Ficov šéf boja proti korupcii.


Už ste čítali?