Utečenci: Ficova kampaň ako lusk

Autor: Monika Albertiová | 24.9.2015 o 12:00 | Karma článku: 8,38 | Prečítané:  2646x

V súvislosti s povinnými kvótami odzneli silné reči o demisii, ktoré hneď odštartovali úvahy o predčasných voľbách. Buďme si istí, voľby budú v riadnom termíne, to len kampaň sa začala v miernom predstihu.

Jej veľkou témou budú utečenci a migranti. Je smutné, že najrealistickejší prístup k tejto téme zatiaľ prejavil práve premiér Fico.

Väčšina ministrov vnútra Európskej únie hlasovala na mimoriadnom stretnutí v Bruseli za návrh na povinné prerozdelenie 120 tisíc žiadateľov o azyl medzi jednotlivé krajiny EÚ. Proti však hlasovali Česká republika, Slovensko, Rumunsko a Maďarsko, pričom Fínsko sa zdržalo hlasovania.

Predseda vlády Róbert Fico rozhodnutie ministrov vnútra EÚ, ktorí odsúhlasili kvóty, označil za „diktát“. Dokonca začal hovoriť o demisii.

V prvom rade by sme ale mali vedieť, že požiadavka na kvóty je v rozpore s medzinárodným Dohovorom o právach utečencov a ich odmietnutie je legitímne vzhľadom na práva utečencov. Stále sa hovorí o dobrovoľnosti krajín, ale vôbec sa nehovorí o práve utečencov na dobrovoľnú voľbu krajiny, kde sa chcú usídliť. Každý, kto tlačí na kvóty porušuje čl. 26 medzinárodného Dohovoru o právnom postavení utečencov. Viac tu.

Fico kvóty odmieta preto, lebo sa nechce dožiť, aby sa na Slovensku ich postupným navyšovaním vytvorila komunita 40 až 50 tisícov moslimov, ktorí si tu vybudujú silnú náboženskú komunitu. „Toto chceme?“ položil si rečnícku otázku premiér.

Tieto Ficove vyjadrenia a jeho ostrý postoj k rozhodnutiu ministrov vnútra EÚ môžeme považovať za začiatok jeho volebnej kampane a aj jeho reči o demisii treba vnímať ako jej súčasť. Z debaty o utečencoch sa totiž stáva silná téma pred voľbami a je zrejmé, že ťažiť z nej budú najmä populistické strany. Nepochybujem o tom, že na tejto vlne sa môže zviezť SNS, ktorá konkuruje Kotlebovej strane Naše Slovensko. Preto si myslím, že aj keď je Fico strašný populista, je lepšie, keď sa tejto témy zhostí on, ako by to mal robiť Kotleba.

Sú veci, ktoré sa nehovoria, nepíšu, nik po nich nepátra a len veľmi ťažko sa dokazujú. Sú tu aj notoricky známe fotografie. ktoré útočia na naše emócie. Nadobúdam dojem, že fotoreportéri sa predháňajú v tom, ktorý záber účinnejšie osloví srdcia dobrých a dôverčivých ľudí. Ale to, čo predchádzalo dojemnému záberu, nám fotoreportéri väčšinou neukážu. Na základe týchto uverejnených fotografií sa stávame rukojemníkmi vlastných emócií, ktoré môžu vyústiť do iracionálnych rozhodnutí.

A čo je podstatné, tento nerealistický a naivný postoj aj slovenských médií k utečencom neoslabuje Fica, ale iba irituje ľudí, ktorí sú náchylní podporovať extrémy, ako je Kotleba. A aj preto musí Fico radikalizovať svoj slovník.

Robí to, lebo ľudia sa pýtajú: Koľko z oných tisícov utečencov má dokončené aspoň základné vzdelanie? Koľko ich je schopných pracovať a hlavne bude chcieť pracovať? Koľko z nich nezostane sedieť s natiahnutou rukou k nášmu sociálnemu systému a bude sa chcieť učiť novej práci, vzdelať sa a byť príslušníkom nášho národa? Koľko z nich je ochotných vzdať sa svojich predsudkov a snov o bohatstve bez práce? Koľko z nich, sa bude chcieť naučiť našu reč? Koľko z nich sa stotožní s kultúrou západnej civilizácie a nebude ňou pohŕdať? Pozrime sa do susedného Nemecka do miest, kde sú moslimské štvrte. Choďte po uliciach Londýna alebo Paríža, počúvajte, akou rečou hovoria noví miestni. Angličtina alebo francúzština to nie je. Vôbec pritom nejde o popieranie práva na používanie materinského jazyka, ale o to, že naša západná civilizácia sa ocitá v ohrození a jediní, kto to dokáže nahlas artikulovať, sú premiér Fico a europoslanec Sulík.

Ľudia sa cítia ohrození. A utečenci, ktorých minulosť a schopnosť prijať naše hodnoty nepoznáme, je podľa môjho názoru bezpečnostná hrozba pre Slovensko. Bezpečnosť štátu je prvoradá. Bezpečnosť štátu totiž nesúvisí iba s politikou. Je to živočíšny inštinkt, ktorý má každý jeden z nás. Pud sebazáchovy, ktorým politici nechránia len nás, ale aj sami seba.

Fico počúva vox populi a tak je to správne. Politici by mali nielen počúvať, ale aj dbať o bezpečnosť svojich občanov.

A môžete tomu hovoriť ako chcete. Trebárs aj Ficova predvolebná kampaň ako lusk.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Šéf protikorupčného úradu Kovařík: O Ficovom hlase sme viedli polemiky

Policajti pri citlivých kauzách nemôžu zisťovať všetko, musia brať ohľad aj na česť politika, tvrdí Ficov šéf boja proti korupcii.


Už ste čítali?