Voliť proti Ficovi alebo za Slovensko?

Autor: Monika Albertiová | 23.10.2015 o 12:45 | Karma článku: 8,00 | Prečítané:  2686x

Opakuje sa to pred každými voľbami: politici nehovoria o tom, ako chcú riešiť krízy, ktorý ohrozujú Európu a tým aj Slovensko, ale dopredu si delia kreslá vo vláde a vydávajú exkomunikačné vyhlásenia,

s kým teda rozhodne do koalície nepôjdu. Infantilné, neinteligentné, krátkozraké.

Zdá sa vám, že je ešte ďaleko do volieb? Nie tak celkom. Pohľad do novín prezrádza, že kampaň beží na plné obrátky. A zdá sa, že niektoré strany ju majú opäť založenú na argumente „lebo Fico“. A robiť takto politiku je veľký omyl, vážení!

Väčšinu ľudí presviedčajú menší i väčší „vodcovia“, že treba ísť voliť - nie za niečo, ale proti niečomu. Tak je to celých 26 rokov. Na Slovensku sa ešte nevolilo za niečo, ale výlučne proti niečomu, teda vlastne niekomu.

Ale ak sa pozrieme na skúsenosti z minulosti, keď Slováci volili menšie zlo, vrátilo sa im v podobe väčšieho. Ak sa volilo proti Mečiarovi - dostali sme Dzurindu. Privatizáciu VSŽ vystriedali platinové sitká. Namiesto zmareného referenda - opakované hlasovanie o eurovale. Takto to vyzeralo, keď sme volili menšie zlo.

Voliť menšie zlo? Čo to znamená? Nik nie je predsa iba dobrý alebo zlý. Voliť budem tých, o ktorých si budem myslieť, že si môj hlas zaslúžia. Lebo ani svet nie je iba čiernobiely. Ani politika taká nie je. Možno za čias Mečiara. Možno ani vtedy. Odvtedy prešli veky.

Získavať pozornosť médií tým, že je Fico najväčšia hrozba? Naivné. Mediálne prestrelky sú pre politikov iba výborným zviditeľňovaním sa. Ak sa niekomu nepáči vládnuť s iným politikom, je to dôkaz toho, že mu nejde v prvom rade mať o zodpovednosť za štát a ukazuje, že ho nedokáže ani riadiť.

A vládnuť to nie je prechádzka ružovou záhradou. Najbližšie roky totiž rozhodne nebudú pre zodpovedných politikov žiadnou zábavou.

Byť politikom znamená byť zodpovedný za krajinu a jej občanov. Ak bude potrebné zostaviť koaličnú vládu, politici by mali konečne začať uvažovať. Zodpovední politici by podľa môjho názoru nemali dopredu vyhlasovať, s kým budú alebo nebudú vládnuť. Ale pripravovať sa na výzvy a hrozby, ktorým bude musieť po marci 2016 čeliť každá vláda.

Veľmi presne to odznelo v redakčnom komentári portálu aktualne.atlas.sk: Otriasa sa eurozóna, Európska únia stráca súdržnosť, je tu geopolitický konflikt na Ukrajine a utečenecká kríza, s ktorou si Európa nevie dať rady.

Politici by si preto mali spomenúť na povestné Svätoplukove prúty. Zabudnúť na márnomyseľnosť a stranícky egoizmus. A hlavne na politický marketing kto s kým bude sedieť alebo nebude sedieť vo vláde. Voľby na Slovensku totiž dávno nie sú povinnosťou, ale právom. Právom vybrať si politikov, ktorí si uvedomujú skutočné hrozby a výzvy, ktorým musíme ako štát a národ čeliť. Lebo dôležití sú iba občania. A hlas ľudí vo voľbách rozhodne o zostave novej vlády. Nie predvolebné výroky politikov.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Šéf protikorupčného úradu Kovařík: O Ficovom hlase sme viedli polemiky

Policajti pri citlivých kauzách nemôžu zisťovať všetko, musia brať ohľad aj na česť politika, tvrdí Ficov šéf boja proti korupcii.


Už ste čítali?