Prečo mal Winston Churchill pravdu

Autor: Monika Albertiová | 14.12.2015 o 12:45 | Karma článku: 10,34 | Prečítané:  3321x

Napriek tomu, že politika nám spôsobuje mnohé sklamania, nemali by sme sa vzdávať práva voliť. Už len preto nie, lebo keď nevolíme, rozhodujú za nás tí, ktorí voliť chodia.

Politika je svinstvo, hádky nezaujímavých ľudí o nezaujímavých veciach, pre niekoho nuda. Aj takú charakteristiku politiky je v našich končinách možné počuť a treba podotknúť, že to občas nemá ďaleko od pravdy. S čím by sme ale nemali súhlasiť je často akceptovaný názor, že v politike ide o nezaujímavé veci, ktoré idú mimo nás. Politika totiž väčšinou vôbec nie je nezaujímavá. A už vôbec nie je o nedôležitých veciach, aj keď mnoho politikov to interpretuje inak, aby oklamali našu pozornosť a presadili záujmy svojich klientov.

Demokracia je systém vlády, nič iné. Demokracia nemá, ako často úplne mylne počúvame, nič spoločné s tým, že niekto kradne, podvádza, že sú ľudia k sebe nepríjemní a sebeckí. To sú veci zvykov, morálky a výchovy, nie však demokracie. Tá totiž sama o sebe nie je ani dobrá, ani zlá. Demokracia je nástrojom výberu vlády. Tak ako v monarchii sa vládca vyberá spomedzi následníkov trónu, v demokracii sa vláda volí. Ide teda o nástroj ako vybrať niekoho, kto bude riadiť a spravovať štát. To však neznamená, že demokracia zaručuje dobrú vládu.

Winston Churchill dokonca o demokracii povedal, že ide o najhorší spôsob vlády. Vzápätí však dodal, že táto téza platí, iba ak opomenieme všetky ostatné spôsoby vlády. Inými slovami, ide síce o zlý systém, ale všetky ostatné sú ešte horšie. V čom spočíva výhoda demokracie? Paradoxne, najlepšie demokraciu charakterizuje to, čím nie je, teda negatívna definícia. Demokracia totiž nezaručuje, že vyberieme najlepšiu možnú vládu, ale zaručuje, že ak bude zlá, tak ju v ďalších voľbách môžeme dovolať, a vyberieme si niekoho iného.

Na Slovensku má politika nepochybne zlú povesť. Prečo je to však u nás s politikou a politikmi také zlé? Dôvodov je veľa, ale všetky sa dajú zhrnúť pod jeden hlavný - náš totálny nezáujem.

Aby človek mohol kvalifikovane voliť, potrebuje tri jednoduché veci - pamäť, informácie a trochu rozumu. Pamäť potrebujeme na to, aby nezabudol, kto kedy zlyhal, pretože štyri roky sú celkom dlhá doba. Politici často nehovoria pravdu alebo prinajmenšom silne manipulujú s informáciami tak, ako sa im to hodí, preto je dôležité byť aj dobre informovaní. A napokon je potrebné mať pri voľbách aj trochu toho rozumu. Treba popremýšľať, keď vám niekto tvrdí, že v čase, keď krachujú firmy, a teda neplatia dane, živnostníci rušia živnosti, a teda neplatia dane, a ľudia prichádzajú o prácu a tiež neplatia dane, že aj napriek tomu je v štátnej kase dostatok prostriedkov na volebné balíčky. Je preto dobré opýtať sa, kde tieto nevyčerpateľné zdroje sú. Áno, sú v našich peňaženkách a odtiaľ ich chce niekto vytiahnuť, aby nimi zaplatil svoje volebné sľuby.

Marec 2016 bude teda nielen mesiacom knihy, ale aj mesiacom volebného zápolenia, ktoré rozhodne o rozložení síl v parlamente a zložení novej vlády na budúce, dúfajme, že celé štyri roky. V jednom mojom staršom blogu som o politike a voľbách napísala:

„Politika nikdy nebola, a nebude apolitická, a vy účasťou vo voľbách vyjadrite svoj občiansky postoj. Rozhodnúť sa nevoliť a nepodporiť nikoho sa potom prejavuje prostredníctvom podpory niekoho iného, kto sa svojho práva na voľbu tak ľahko nevzdá. Vyjadrite podporu. Niekomu. Kandidátovi, o ktorom si myslíte, že bude aspoň o kúsok lepší. A možno toto bude ten prvý krok, aby všetko začalo fungovať lepšie. Politika môže byť aj iná, som o tom presvedčená.“

Stále tomu verím, pretože Winston Churchill mal pravdu. Demokracia je taká, akým obsahom ju naplníme. A preto, ak nechceme, aby za nás opäť rozhodli iní, mali by sme v marci povedať, že demokracia môže mať aj krajšiu tvár než podobu pokrivených istôt pre niekoľkých oligarchov.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dôkazov je dosť, kauza Chachaland ide pred súd

Paulínymu hrozí dva až desať rokov.

Trnka ostáva prokurátorom. Preložia ho

Pôvodne dostal len symbolický trest. Teraz mu ho sprísnili.


Už ste čítali?