Nezúfajte, že voľby v USA nevyhrala žena. Blížia sa prezidentské voľby vo Francúzsku

Autor: Monika Albertiová | 16.11.2016 o 8:00 | Karma článku: 6,06 | Prečítané:  919x

Nie je to tak dávno, keď sa vyhliadka, že sa stane Donald Trump prezidentom Spojených štátov, zdala mnohým rozumným ľuďom vzdialená a smiešna.

Podobné odhady hovorili, aspoň doteraz, o malej šanci, aby sa krajne pravicová predsedníčka Národného Frontu Marine Le Pen stala prezidentkou vo Francúzku. Lenže...

Aj keď sú volebné systémy USA a Francúzska výrazne odlišné, preto ich priama komparácia nemá zmysel, porovnanie rétoriky Donalda Trumpa a Marine Le Pen ma navádza k tvrdeniu, že Francúzka má dobre našliapnuté na víťazstvo.

Ale vráťme sa najskôr späť k prezidentským voľbám v Amerike. Donald Trump navzdory takmer všetkým dokázal vyhrať. Jeho víťazstvo som predpokladala už v lete. Viac tu.

Trumpových voličov označila prezidentská protikandidátka Hillary Clintonová za nevzdelaných úbožiakov ešte pred voľbami. A teraz po voľbách niektorí tí „dobrí“ a vzdelanejší voliči pani Clintonovej demolujú americké ulice, vyzývajú k násiliu aj opakovaniu volieb. Nedopadlo to tak, ako si priali oni, experti a tie „skvelé“ prieskumy verejnej mienky. Prehrali, ale niektorí to jednoducho nechcú uznať. Ale demokracia je o tom, že vzdelaní, ale aj nevzdelaní ľudia sú voliči. A majú právo na svoj názor a na svoju slobodnú voľbu.

Ľudia majú tendenciu nepriznať sa vo výskumoch verejnej mienky k postojom, pri ktorých cítia, že sú sociálne neprijateľné. To sme videli aj v Amerike. Panovala tam atmosféra, v ktorej bolo priznanie sa k plánu voliť Trumpa spoločensky nevhodné. Dostatočne intenzívny spoločenský nátlak, bez toho, aby sa použilo akékoľvek násilie alebo zákony nám ukazuje, ako sa pomaly vytráca sloboda. Sloboda povedať nahlas, koho budem voliť. A je to všade na svete. Slovensko nie je výnimkou.

Po brexite aj po amerických voľbách preto očakávam reťazovú reakciu aj v európskych krajinách. Voľby sa blížia (prezidentské) v Rakúsku (kde predpokladám víťazstvo Hofera), Holandsku, Nemecku, vo Francúzsku. A darmo si čokoľvek nahovárame, pri voľbách sa rozhodujeme nie rozumom, ale emóciami.

A teda, aj keď je Alain Juppé favoritom na víťazstvo v prezidentských voľbách v budúcom roku vo Francúzsku, ale jeho kampaň ide rovnakou cestou akú mala Clintonová. A Marine Le Pen chce vystúpiť z eurozóny a zaviesť opäť národnú menu frank.

„Som absolútny zástanca našej slobody a našej nezávislosti. Všetci na svete, ktorí si držia svoju identitu a svoj národ mi rozumejú,“ vyhlásila Marine Le Pen.

Pre niektorých komentátorov a odborníkov zostanú už iba oči pre plač a panika. Lebo toto je svetové ľudové povstanie proti elitám.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Šéf polície Gašpar ide do civilu. Jeho nástupcom má byť doterajší pridelenec

Ministerka Saková predstaví nového šéfa polície v pondelok. Ohlasuje väčšie zmeny.

DOBRÉ RÁNO

Dobré ráno: Fico sa už dohaduje s opozíciou, Bugár to nepovažuje za problém

Ako Most povedal, že nepodporí návrh Smeru.

TECH

Čo všetko o vás vie váš telefón?

Niektoré aplikácie si skladujú aj nahrávky vášho hlasu.


Už ste čítali?