Hladný systému neverí

Autor: Monika Albertiová | 9.2.2017 o 10:30 | Karma článku: 6,94 | Prečítané:  545x

Prestížny medicínsky magazín The Lancet zverejnil štúdiu, podľa ktorej chudobní ľudia žijú v priemere o dva roky kratšie ako tí materiálne zabezpečení. Zdravotné stratégie riešia fajčenie, pitie a nedostatok pohybu.

Chudoba a beznádej na Slovensku však zabíja oveľa viac ako alkohol alebo obezita.

Zlá sociálnoekonomická situácia, je jedným z rizikových faktorov predčasného úmrtia na celom svete. Napriek tomu ju tí, ktorí tvoria zdravotnú politiku, neberú do úvahy. A je to jedno aj našim politikom. Hlavne, že oni sa majú dobre.

Na Slovensku je to tak. Nízke mzdy, vysoké odvody, vysoká spotrebná daň a nízka spotreba. A teda nízke tržby podnikateľov, ktorí potom nemajú na mzdy alebo odvody. A potom prepúšťanie. A úrad práce. Neskôr sociálne dávky. A zrazu  prichádza rozčarovanie. Sociálne dávky sú rovnaké pre tých, ktorí nikdy nepracovali, ako dávky tých, čo majú päťdesiat rokov, a odpracovaných najmenej dvadsaťpäť. Celé zle.

Navyše úrady práce nefungujú ako sprostredkovateľ a poskytovateľ vzdelávania nezamestnaným. Ani nereagujú pružne na pracovný trh, nič svojim klientom negarantujú a ani za nimi nestoja. Atraktívnej práce je málo. Alebo v niektorých krajoch žiadna. Tak nezamestnaní nadávajú.

Pracujúci ľudia tiež nadávajú, pretože majú malé mzdy. Svojho šéfa sa boja a o euro navyše si nepovedia. Nadávajú v krčme, doma, no sotva prídu do práce, sklonia hlavy a poslušne pracujú, často hrdlačia, ale zostanú v práci aj dvanásť hodín. Majú hypotéku a zlosť. Drú ako kone od svitu do mrku a potom už len platiť a platiť.

Pribúda rodín, ktorých rozpočet je na hranici udržateľnosti. Bývanie, jedlo a po odpočítaní všetkých povinných platieb a bežných základných rodinných výdavkov zostane pár eur na oblečenie, obuv, dopravu, lieky.

Od nežnej revolúcie sme sa dostali do situácie, ktorá sa blíži stavu v krajinách tretieho sveta, a to médiá vytrubujú do sveta, aký sme bohatý štát a akú máme skvelú spotrebu domácností, ako nám rastie kúpna sila. Omyl, vážení!

Sú kraje, kde na jedno pracovné miesto pripadá aj desať uchádzačov o zamestnanie a nie je možné sa presťahovať do bohatších lokalít, pretože rodiny sú obmedzené nedostatkom financií na presťahovanie. Všetci kričíte, aký je východ Slovenska chudobný. A čo my? Na stred Slovenska si nikto nespomenie. Bratislava, Nitra, občas ešte Banská Bystrica. A ďalej? Čierna diera. Detva, Hriňová... celé Podpoľanie Kto z vás vie kde je Novohrad? Ako sa tu žije? Ako sa žije v Rimavskej Sobote alebo Revúcej? Politikov tu vidíte len pred voľbami. Raz za štyri roky. A inak na vás kašlú. A všetci ľudia toho majú už plné zuby. S rastom cien sa tak dostávame do väčšieho bahna a nádej na zlepšenie je mizivá až nemožná.

Po opakovane prežitej dezilúzii v bežnom živote človek zvyčajne začne premýšľať, kde urobil chybu a ako sa jej v budúcnosti vyvarovať. Sklamaný volič dokáže ľahšie prehodnotiť svoje priority a hľadá v predloženej ponuke politických subjektov jemu prípustné varianty. Strana nemusí mať svetoborný a nevšedný volebný program (situácia v parlamente naznačuje, že nemusí mať žiadny) ani persóny vo vedení. Stačí to správne obdobie, kedy pretečie pohár trpezlivosti. A tak v snahe o skutočnú zmenu časť voličov tentoraz pri voľbe vynechá lístky tradične volených pravicových aj ľavicových strán a skúsi návrat k sile. K niekomu, kto nahlas hovorí to, čo si niekde v hĺbke duše myslia a želajú. Ale nemajú odvahu to povedať. Lebo niekto príde s radikálnym riešením. Akoby už na racionálnej argumentácii nezáležalo. Preto vás vystríham. Hladný systému neverí. Emócie vo voľbách rozhodujú a až po nich prichádza na rad rozum, ktorý sa s dôsledkami takéhoto rozhodnutia musí nejako vyrovnať. No potom často býva neskoro.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kiska vymenoval Sakovú, tá pred novinármi stále uteká

Organizátori protestov ministerke vyčítajú blízkosť ku Kaliňákovi.

KOMENTÁRE

Kto kradmou rukou siahne na voliča Smeru

Tlačiť na organizátorov protestov, aby urobili robotu za politikov, nie je slušné.


Už ste čítali?