Le Penová má našliapnuté na víťazstvo

Autor: Monika Albertiová | 25.4.2017 o 8:00 | Karma článku: 3,35 | Prečítané:  806x

V prvom kole prezidentských volieb vo Francúzsku sa rozhodlo o novom rozdelení francúzskej spoločnosti. Francúzi odmietli tradičné strany, ktoré sa ťahajú z jednej alebo druhej strany k politickému stredu.

A Le Penová to má našliapnuté na víťazstvo.


Zvíťazil síce centrista Emmanuel Macron s 23,75 percentami hlasov, do druhého kola, ktoré sa koná siedmeho mája, s ním ale postupuje kandidátka krajnej pravice Marine Le Penová. Za ňu hlasovalo 21,53 percenta zúčastnených voličov. Tretí skončil s 19,91 percentami hlasov zástupca republikánov Francois Fillon a len tesne za ním sa s 19,64 percentami umiestnil kandidát krajnej ľavice Jean-Luc Mélenchon. Celkovo sa o prezidentské kreslo v prvom kole uchádzalo jedenásť kandidátov. Volebná účasť bola vysoká, k urnám prišlo 78,69% voličov.

Vo Francúzsku už nie je spoločnosť teda tradične rozdelená na ľavicu a pravicu, ale na proeurópskych voličov Macrona, a protekcionistických a globalizáciu odmietajúcich podporovateľov Le Penovej.
Prvé prieskumy predpovedajú v druhom kole Emmanuelovi Macronovi drvivé víťazstvo, ak sa tak stane, tento centristický politik by bol najmladším prezidentom Francúzska, ale podľa môjho názoru to nemá ešte také isté.

Francúzi prídu k  volebným urnám o dva týždne, kedy budú hlasovať o tom, kto sa stane prezidentom v druhom kole. Všetko však rozhodnú až parlamentné voľby, ktoré Francúzov čakajú už v júni. Prvé kolo prezidentských volieb bolo niečo ako varovanie pre budúceho prezidenta, aby nezaskočil ako prezident François Hollande. A nový prezident to bude mať veľmi ťažké.

Či už bude prezidentkou Marine Le Penová, alebo prezidentom Emmanuel Macron, obaja budú potrebovať väčšinu v parlamente. Bez väčšiny totiž prezident nedokáže splniť svoj program. Francúzsku tak hrozí tzv. Kohabitácia, k nej dochádza v okamihu, kedy sú prezident a premiér z opačného politického tábora. Macron má oveľa väčšiu šancu ako Le Penová, že sa mu podarí získať väčšinu v júnových voľbách. Do jeho hnutia En Marche! (Vpred!), ktoré vzniklo len pred rokom, s veľkou pravdepodobnosťou "prebehne" veľa poslancov a senátorov z radov republikánov a socialistov. Hrozí však, že jeho vláda bude veľmi nestabilná. A to môže byť príležitosť pre Marine Le Penovú, lebo ďalšie prezidentské voľby v roku 2022 môžu poskytnúť Le Penovej neopakovateľnú príležitosť dostať sa do Elyzejského paláca.

Sila Le Penovej vyplýva hlavne z veľkej frustrácie voličov z tradičných politických strán a politikov. Táto politička presne a  priamo popisuje problémy dnešného Francúzska. Francúzi na vidieku a v malých mestách sú presvedčení, že politické elity na nich kašlú, a hodili svoj protestný hlas v prvom kole nacionalistke Marine Le Penovej. Je ich skutočne veľa, a nie sú to len chudobnejší a menej vzdelaní voliči. A Macron už urobil prvú chybu, za ktorú ho niektorí francúzski politici už stihli skritizovať. Chybou podľa môjho názoru boli príliš bujaré oslavy a aj arogancia- prejav v ktorom hovoril akoby šlo o konečné víťazstvo, a Francúzi nemajú už k tomu čo povedať. Akoby už rozhodli prieskumy, a hlasy voličov sú už k ničomu. Ešte nie je rozhodnuté, odkázali preto Macronovi niektorí. Poznáte, ako sa hovorí? Po smiechu býva plač? Alebo aj: Kto sa smeje naposledy...?

 

Macron totiž zabudol na  jednu vec, ktorá je typická pre Francúzov: skutočne si neradi nechajú niečo vnucovať, čím prihráva svojej rivalke politické body. A Le Penová sa môže usmievať. Má iba kúsok k víťazstvu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kiska vymenoval Sakovú, tá pred novinármi stále uteká

Organizátori protestov ministerke vyčítajú blízkosť ku Kaliňákovi.

KOMENTÁRE

Kto kradmou rukou siahne na voliča Smeru

Tlačiť na organizátorov protestov, aby urobili robotu za politikov, nie je slušné.


Už ste čítali?