Kandidáti, buďte ako Kotleba!

Autor: Monika Albertiová | 23.5.2017 o 8:00 | (upravené 23.5.2017 o 14:56) Karma článku: 4,78 | Prečítané:  969x

Aj keď K- ĽSNS nemá v zastupiteľstve BBSK ani jedného poslanca a ak sa nenájde všeobecne prijateľný protikandidát, Marian Kotleba môže v novembri 2017 pokojne obhájiť svoju pozíciu v kresle župana. A nebude to žiadne prekvapenie.

Pripomeňme si minulé voľby do VÚC. Len niečo cez pol percenta hlasov chýbalo v prvom kole Vladimírovi Maňkovi k zvoleniu za predsedu kraja. V prvom kole získal 60 960 hlasov a Marian Kotleba 26 251. Aj preto sa očakávalo jasné víťazstvo Maňku, ktorého pred druhým kolom podporili aj viaceré stredo-pravé politické strany. Jeho víťazstvom si bol istý aj premiér a predseda vládnej strany Smer-SD Róbert Fico.

 

Zrazu Marian Kotleba prekvapil. V druhom kole volieb získal dosiaľ najvyššiu podporu spomedzi všetkých doterajších predsedov kraja. Maňka navyše získal menej hlasov než v prvom kole a nestačila mu ani podpora širokého politického spektra. Marian Kotleba oslovil 71 397 voličov (55,54 %) a Vladimír Maňka 57 164 voličov (44,46 %). Rozdiel bol viac než 14-tisíc hlasov.Volebná účasť v Banskobystrickom kraji sa v druhom kole mierne zvýšila. Kým v prvom kole prišlo voliť 24,59% oprávnených voličov kraja, v druhom kole to bolo 24,61%. V číselnom vyjadrení to predstavuje 130 490 voličov.

 

Blížia sa voľby do VÚC, ktoré budú mať už  iba jedno kolo. Zrušenie dvojkolových volieb bol čistý kalkul, aby sa zabetónovali smerácki župani v ostatných krajoch, keďže preferencie Smeru klesajú. Jednokolové župné voľby síce ušetria verejné financie, ale mňa bude zaujímať, na čo sa budú „štandardné“ strany vyhovárať, ak Kotleba obháji svoje pôsobenie na úrade BBSK a bude znovuzvolený za župana. Zákon z dielne Smeru-SD môže spôsobiť dokonca aj to, že ak K-ĽSNS bude šikovná, môže mať župana aj v iných krajoch.
 

Späť k BBSK. Poznáme siedmich kandidátov na bystrického župana. Okrem súčasného predsedu BBSK Mariana Kotlebu (K-ĽSNS), ktorý ešte svoju kandidatúru neohlásil, sa o voličskú podporu chcú zatiaľ uchádzať kandidáti: generálny riaditeľ Múzea SNP a poslanec MsZ v Banskej Bystrici  Stanislav Mičev (nezávislý), poslanec NR SR a MsZ v Banskej Bystrici Martin Klus (SaS), ekonóm a poslanec MsZ v Banskej Bystrici Igor Kašper (nezávislý),exprimáror Banskej Bystrice Ivan Saktor (nezávislý), lekár a bývalý poslanec NR SR a podpredseda HZDS Milan Urbáni (SMS), podnikateľ Ján Lunter (nezávislý) a prednosta Mestského úradu v Brezne Martin Juhaniak (nezávislý).

Uvedomujete si, že čím viac kandidátov, tým vyššia šanca pre samotného Kotlebu? Jeho voliči pôjdu proti voličom všetkých ostatných kandidátov. Oni budú deliť svoje hlasy pre všetkých a Kotlebovi voliči budú dávať hlas len jemu, tým pádom môže súčasný predseda BBSK vyhrať voľby s minimálnym počtom hlasov. Výhra relevantného kandidáta je možná iba vtedy, ak sa zvýši volebná účasť. A toto je cesta, ktorá vedie k úspechu.

Poďme trochu počítať. Mariana Kotlebu z 530 232 oprávnených voličov zvolilo71 397 voličov, čo je 13,47 %. V druhom kole volieb do VÚC volilo celkom 130 490 voličov, čo predstavuje24,61%. A kde bolo ostatných 75,39%, čo je až neuveriteľných 399 742 ľudí?Neprišli. Niet sa čo čudovať. Prívrženci Smeru sa vykašlali ísť v druhom kole voliť, veď viete, vrece zemiakov... A ostatní?Ľudia vidia, ako žijú. Avďaka komu? Stranám,ktoré tu vládli od nežnej revolúcie.Veď je to smiech cez slzy. Väčšina pracujúcich nezarába ani päťsto eur v čistom, je  množstvo bezdomovcov, milióny exekúcií, vysťahovalectvo... A už toho mali a majú po krk. Nalejme si čistého vína. Ktorý z kandidátov má šancu uspieť? Darmo sa hrajú na pekných a múdrych. Kto má šancu zabodovať? Niektorý z kandidátov možno v meste, ako je Zvolen, lenže to nie je celý kraj!

Kotleba organizuje tábory pre deti zo sociálne slabších skupín, rozdáva peniaze pre chorých a je jedno, aké čísla sa na šeku nachádzajú.Nevysedáva niekde v úrade, ľudia ho poznajú nielen z médií, ale stretávajú sa s ním osobne. Nemá problém podať ruku, porozprávať sa ľuďmi v hocijakej zapadnutej dedinke,len tak. Je to ten milý chlapík od vedľa, ktorý vám pomôže.

Milí kandidáti, začnite chodiť medzi ľudí, rozprávať sa s nimi. Nie je to o tom, že ľudia nepoznajú históriu. Majú iné starosti. Ako prežiť z toho mála. A Marian im ponúka, čo potrebujú. Zdanie, že sa niekto o nich naozaj zaujíma a počúva ich.

Apely ako nevoliť zlo ľudí vôbec nezaujímajú. Potrebujú nádej na zmenu. Tak im dajte konečne nejakú pozitívnu inšpirujúcu víziu.Ide o budúcnosť Slovenska a jeho ľudí. Začnite už konečne ľudí počúvať.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?