Matovič to myslí dobre, no ľudia na Slovensku skôr zomrú od hladu, nie od corony

Autor: Monika Albertiová | 15.4.2020 o 11:04 | (upravené 15.4.2020 o 11:36) Karma článku: 3,34 | Prečítané:  525x

Za posledné dni počúvam rôzne názory vo svojom okolí, na postupné zmierňovanie opatrení v niektorých krajinách.

Napríklad v Českej republike štát začína postupne zmierňovať reštriktívne obmedzenia, ktoré zaviedol proti šíreniu koronavírusu a dotkol sa každodenného života ľudí aj ekonomiky. Ľudia už môžu individuálne športovať na vonkajších športoviskách, otvorili sa zberne a výkupne surovín a  za prísnejších podmienok otvorili aj hobbymarkety, železiarstva a opravovne bicyklov. Vo všetkých otvorených prevádzkach ale samozrejme musia zákazníci dodržiavať prísnejšie pravidlá, ako byť dva metre od seba a obchody musia zabezpečiť dezinfekciu na ruky. Aj Taliansko v utorok pristúpilo k ďalšiemu uvoľneniu opatrení prijatých v rámci boja proti šíreniu koronavírusu. Talianska vláda povolila opätovné otvorenie viacerých typov obchodov, medzi nimi aj kníhkupectiev a obchodov s detským oblečením. Niektoré regióny, napríklad koronavírusom najviac postihnuté Lombardsko, chce ešte najmenej týždeň počkať. viac tu.

U nás po utorňajšom rokovaní konzília epidemiológov a infektológov o prípadnom uvoľňovaní opatrení v slovenskej ekonomike premiér Igor Matovič uviedol, že otvorenie niektorých obchodných prevádzok, a tým aj zvýšenie mobility ľudí, by mohlo ohroziť v súčasnosti relatívne bezpečnú prevádzku viac ako dvoch tretín slovenského hospodárstva.

Zároveň by to tridsaťpercentný prepad slovenského hrubého domáceho produktu zmiernilo iba o dva percentuálne body. Podstatné totiž pre Slovensko, ako malú otvorenú ekonomiku, podľa neho nie je otvorenie ďalších obchodov, ale obnovenie dopytu po slovenskej priemyselnej produkcii.  viac tu.

Premiér mal už mnohé tlačovky a rôzne nápady. Napríklad ten o blackoute. Zožal za takéto možné riešenie množstvo kritiky nielen od opozície, ale aj svojich koaličných partnerov. Ak sa len snažil občanov touto možnosťou vystrašiť, aby dobrovoľne dodržiavali zásah do svojich osobných slobôd, nepodarilo sa mu to. Ľudia nie sú vystrašení dostatočne. Takže  tento spôsob považujem za veľmi nešťastný. Iba nahráva na smeč svojim neprajníkom. Ak som mala niekedy výhrady, a mám voči riešeniam našich politických predstaviteľov, tak musím konštatovať, že novému premiérovi držím palce. Snaží sa, ale tú snahu a úprimnosť niekedy preháňa. Môžeme mu vyčítať mnoho vecí, ale žiadne podstatné, ktoré by devalvovali opatrenia za obdobie jeho premiérovania. Ešte sa však potrebuje naučiť vládnuť. A mal by vždy vychádzať z údajov a predpokladov odborníkov, posúdiť to v kruhu koaličnej vlády, rozhodnúť sa, a až potom vystúpiť pred verejnosť. Matovič to myslí dobre, len je veľký rozdiel medzi politikom a štátnikom. Politik  je človek, ktorý myslí na nasledujúce voľby; zatiaľ čo štátnik myslí na nasledujúcu generáciu. Politik rozmýšľa nad úspechom jeho strany, štátnik nad dobrom krajiny. 

Aj vo vojne sú povolené straty a môj obľúbený Sir Winston Churchill, dvojnásobný britský premiér, ktorý sa zaradil k najvýznamnejším štátnikom 20. storočia. cez vojnu povedal, v najpamätnejšom prejave druhej svetovej vojny, že nemôže: "sľúbiť nič než krv, drinu, slzy a pot". Niečo podobné nám povedal aj premiér Igor Matovič. No musí myslieť aj na  to, že ak to takto pôjde ďalej, naša ekonomika sa zrúti ako domček z kariet.

Premiér hovorí, že je podstatné  pre Slovensko, ako malú otvorenú ekonomiku obnoviť dopyt po slovenskej priemyselnej produkcii a nie otvorenie ďalších obchodov. Mýli sa. Richard Sulík chce otvoriť predajne mimo obchodných centier. Podľa Matoviča ho netreba počúvať. A ja si myslím, že Sulíka počúvať treba. Podľa mňa je to výborný ekonóm, ktorý sa pozerá na situáciu pragmaticky.

Je potrebné postupne uvoľňovať opatrenia čo sa týka hospodárstva, aby sa ekonomika nadýchla. Otvorme prevádzky našich malých podnikateľov čím skôr, samozrejme za prísnych bezpečnostných a hygienických opatrení. Keď sa to dá pri veľkých reťazcoch, naši obchodníci budú mimoriadne dbať, aby opatrenia dodržiavali. Je to zdroj ich živobytia. Inak zomrieme od hladu a nie od corony, lebo sloboda stráca význam, ak človek nemá prostriedky na jej uplatnenie.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

„Vláda zmeny“ chce poslušných úradníkov

Niekto zabudol, že terajšia vláda je zajtrajšia opozícia.


Už ste čítali?